Tanssivirtaa Tampereella -nykytanssifestivaali järjestetään suurempana kuin koskaan huomisesta torstaista ensi keskiviikkoon 25.–31. toukokuuta.
Tapahtuma pääasiallisesti festivaalilla ennen näkemättömien taiteilijoiden ja ryhmien teoksia. Ohjelmistossa korostuu kansainvälisyys sekä monipuoliset yhteistyön muodot.
Näyttämöteosten lisäksi festivaali jatkaa tanssielokuvien ja nykytanssin globaalin saavutettavuuden edistämistä yhteistyössä tanssielokuvakuraattori Kati Kallion kanssa.
Ensi viikon maanantaina ja tiistaina tanssi levittäytyy ympäri keskustaa, kun yllätykselliset Tanssi virtaa kaupungilla -esitykset piristävät katukuvaa aamupäivisin ja iltapäivisin. Teoksia nähdään niin paikallisilta kuin valtakunnallistakin tekijöiltä. Joukossa on myös teoksia, joissa esiintyy tavallisia ihmisiä.