Pirkanmaalla selvitetään, miten ajankohtaiseen energiamurrokseen voitaisiin vastata alueen vetytaloutta vahvistamalla, Pirkanmaan liitto tiedottaa.
Tarkastelun kohteena ovat vedyn tuotanto, käyttökohteet ja vetytalouden kehittymiseen liittyvät osaamistarpeet.
Myös mahdollisia hankeaihioita ja -ideoita tunnistetaan, jotta vetytaloutta voidaan edistää jatkossa maakunnassa.
Pirkanmaan vetytalouden aktivaattori -hankkeessa rakennetaan alueellista vetyekosysteemiä osana kansallista ja kansainvälistä vetyverkostoa.
Hankkeessa seurataan ja tuodaan ekosysteemin tietoon ja keskusteluihin laajemmin Euroopan unionin ja kansallisen tason strategia- ja lainsäädäntöprosesseja, jotta tulevaisuuden kehityskulkuja ja investointipotentiaaleja voidaan ennakoida.
Pirkanmaan vetytalouden aktivaattori -hanke sai Alueiden kestävän kasvun ja elinvoiman tukeminen (AKKE) -määrärahasta 100 000 euroa. Osatoteuttajana hankkeessa on Tampereen korkeakoulusäätiö. Tampereen kaupunki on hankeyhteistyössä vahvasti mukana ja tukee sitä myös taloudellisesti omarahoitusosuudella.