Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tamperelaisen vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Ratikkatyöt Hiedanrannassa alkavat – Alueelle vuoden ajaksi kiertotie

Raitiotieallianssi aloittaa reilun viikon päästä eli maanantaina 25. huhtikuuta alkaen raitiotietyöt Hiedanrannan alueella.

Ensimmäiseksi tehdään liikennejärjestelyjä Tehdaskartanonkadulle sekä merkitään työaluetta tulevan Nottbeckinaukion ja Hiedanrannan tehdasalueen väliin. Tehdaskartanonkadulle rakennetaan töiden ajaksi kiertotie.

Tehdasalueen ja Nottbeckinaukion välillä aloitetaan ratapohjan tekeminen sekä uuden kunnallistekniikan rakentaminen tuleville asuinalueille. Kunnallisteknisiä töitä on tehdään samassa yhteydessä, sillä se säästää kustannuksia ja aikaa sekä tukee Hiedanrannan alueen rakentumista. Toukokuun alussa Raitiotieallianssi aloittaa myös kaukolämpölinjan siirron Tehdaskartanonkadun kupeessa.

Töiden ajaksi Tehdaskartanonkadulle tehdään reilun sadan metrin matkalle kiertotie, joka on käytössä arviolta kevääseen 2023 saakka. Kiertotielle tulee kaksisuuntainen ajorata sekä yhdistetty jalankulku-ja pyöräväylä

Myös raitiotien rakentamiseen tarvittavan työmaatien sekä jalankulku- ja pyöräliikenteen välille tehdään toukokuussa järjestelyjä työmaan vaikutusalueella. Työmaatie tulee kulkemaan siten, että se sivuaa osittain nykyistä Paasikiventien ylittävää jalankulku- ja pyöräväylää Hiedanrannassa.

Sellupuiston alueella ovat voimassa nykyiset, painopengertöiden aiemmin aiheuttamat liikennejärjestelyt jalankululle ja pyöräilylle.