Pirkanmaan hyvinvointialuejohtajan virantäytössä on haastateltu kahdeksan jatkoon edennyttä hakijaa.
Haastattelujen perusteella henkilöarviointiin etenevät Kangasalan kaupunginjohtaja Oskari Auvinen, Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymän toimitusjohtaja Marina Erhola, sosiaali- ja terveysministeriön osastopäällikkö Kari Hakari ja Tampereen kaupungin sosiaali- ja terveyspalvelujen palvelualueen johtaja Taru Kuosmanen.
Nelikosta jäivät pois muun muassa Taysin johtajaylilääkäri Juhani Sand ja Pirkanmaan sairaanhoitopiirin johtaja Tarmo Martikainen.
Valintaesitystä käsitellään aluehallituksessa 21. huhtikuuta. Kaikilla aluevaltuutetuilla on mahdollisuus tavata kärkiehdokkaat Teamsissa 27. huhtikuuta. Hyvinvointialuejohtaja valitaan aluevaltuustossa 2. toukokuuta.
Haastatteluryhmään ovat kuuluneet aluevaltuuston puheenjohtajisto Lauri Lyly, Anna-Kaisa Ikonen ja Miko Bergbom sekä aluehallituksen puheenjohtajisto Kari-Matti Hiltunen, Hanna Laine ja Jouni Sirén.
Lisäksi haastatteluryhmään on kuulunut vt. hyvinvointialuejohtaja Jukka Alasentie.