Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pirkanmaan pelastuslaitos huomauttaa: Seudun jäät ovat edelleen paikoin petollisia

Kuluneen viikon aikana on uutisoitu useammasta tilanteesta, jossa henkilö tai useampi henkilö on ajautunut veden varaan, kun jää on pettänyt alta. Pirkanmaan pelastuslaitos korostaa tiedotteessaan, että seutukunnan jäät ovat edelleen paikoin petollisia.

– Vaikka vesistöt ovat tänä vuonna jäätyneet aikaisin ja jäät ovat paikka paikoin kestäviä, on Pirkanmaalla silti viime päivinä ollut useampi vaaratilanne, jossa jää on pettänyt ajoneuvon alta. Kangasalla, Tampereella ja Vesilahdessa sattuneissa onnettomuuksissa on ollut osallisena yhteensä seitsemän henkilöä, mutta onneksi vielä on vältytty henkilövahingoilta, Pelastuslaitoksen tiedotteessa kerrotaan.

Pelastuslaitos haluaakin muistuttaa, että turvallisen jäällä liikkumisen edellytys on, että tuntee jään ja jäällä kulkemiseen liittyvät riskit sekä varustautuu oikein.