Tampereen kaupunginvaltuusto kokoontuu kautensa viimeiseen kokoukseen maanantaina kello 17 alkaen. Valtuuston kokouksen asialistalla on muun muassa kuluvan vuoden lisätalousarvio sekä toiminnan ja talouden katsaukset.
Valtuusto päättää muun muassa Teivon maa-alueiden sekä Tammelan stadionin rakentamiseen liittyvistä sekä useista muista tontti- ja maakaupoista. Lisäksi käsittelyssä on kaava-asioita, myös Kunkun parkki, Näsikallion maanalainen eritasoliittymä sekä Amuritunneli.
Valtuuston kokous on etäkokous. Kokousta voi seurata suorana lähetyksenä Tampereen kaupungin nettisivuilta. Kokouksen kulkua voi seurata ja keskusteluun osallistua myös Twitterissä @tamperelive ja tunnisteella #trevaltuusto.
Suoran lähetyksen yhteydessä on kommenttipalsta, jonne voi lähettää kommentteja verkkolomakkeella tai tekstiviestinä.