Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Ratinanraitin portaille rakennetaan katos – portaat pois käytöstä

Ratinan kauppakeskuksen länsipuolella oleville, Ratinanraitin viereisille portaille rakennetaan katos. Katoksen rakentaminen kestää 13. toukokuuta asti ja portaat ovat siihen asti pois käytöstä.

Työmaa-alue rajataan aidalla ja siellä oleskelu tai läpikulku työmaan kautta on kielletty. Ratinanraitti ja kauppakeskuksen viereinen tunneli ovat käytössä normaaliin tapaan.

Työmaasta aiheutuu jonkun verran meluhaittoja esimerkiksi timanttiporauksista ja piikkaustöistä. Suurin osa meluavista työvaiheista ajoittuu urakan alkuvaiheeseen. Pääsääntöinen päivittäinen työaika on kello 6–18. Meluavat työt pyritään tekemään arkipäivisin kello 7–10.