Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tamperelaisen vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Aamulehden toimitusosasto tyrmistyi irtisanomisista

Aamulehden toimitusosaston muun muassa Tamperelaiselle lähettämän lausuman mukaan osasto on "tyrmistynyt Aamulehteen ja muihin Sanoma Media Finlandin alueellisiin uutistoimintoihin kohdistuvista laajoista vähennyksistä".

Pirkanmaan ja Satakunnan toimituksista irtisanottiin eilen päättyneiden yt-neuvotteluiden seurauksena 12 työntekijää. Sen lisäksi 9 otti vastaan korvaavan työn ja 3 jää omasta aloitteestaan eläkkeelle.

– Toimitus on jo viety äärirajoille. Loputon venyminen on mahdotonta, osaston lausumassa sanotaan.

– Aamulehden toimitusosasto haluaa edelleen tehdä laadukasta, kunnianhimoista ja rohkeaa journalismia, joka on lukijoilleen sekä Pirkanmaalle merkityksellistä. Näiden yt-neuvotteluiden jälkeen se on entistä vaikeampaa, toimitusosasto linjaa lausumassaan.

Tamperelaisen uutinen yt-neuvotteluiden tuloksesta löytyy täältä.