Nysse-linjalla numero 10 tänään matkustaneet kokivat kauhun hetkiä, kun bussi alkoi yhtäkkiä savuta. Bussissa ollut Juhani Hiltunen kertoo, että tilanne oli hyvin nopea. Bussi oli vielä liikkeellä, pienen matkan päässä pysäkistä, kun bussin takaosaan alkoi tulvia savua ja katosta valua vihreää nestettä. Ihmiset pakkautuivat bussin etuosaan.
– Kuski ajoi pysäkille ja huusin, että ovet auki, Hiltunen kertoo.
Ovet eivät kuitenkaan auenneet, joten Hiltunen otti hätävasaran ja rikkoi sillä ikkunan. Matkustajat kiipesivät ikkunasta ulos.
– Sinne jäi yksi pappa rollaattorin kanssa. Hän ei meinannut päästä ikkunasta kiipeämään, Hiltunen kertoo.
Hiltusen mukaan kuski sai kuitenkin avattua mekaanisesti oven ja viimeinenkin matkustaja pääsi ulos.
Tilanne oli hyvin nopeasti ohi. Hiltunen kertoo, että matkustajat hajaantuivat nopeasti tahoilleen ja hän suuntasi itsekin työpaikalle.
Linjaa numero 10 liikennöi Väinö Paunu Oy. Korjaamopäällikkö Veli-Matti Kuusisto kertoo, että bussiin ei tullut savua vaan vesihöyryä.
– Kyseessä ei onneksi ollut tulipalo vaan kattolämmityksen jäähdytysnesteputki oli rikkoutunut, Kuusisto kertoo.
Rikkoutuneesta muoviputkesta tuli bussin matkustamoon vesihöyryä ja jäähdytysnestettä.
Kuusisto kertoo, että ovien aukeamattomuuden syytä selvitetään vielä.
– Näyttäisi siltä, että jäähdytysnestettä on päässyt oven ohjauslaitteen sisälle, Kuusisto kertoo
Vaurioituneen linja-auton korjaamiseen ja siivoamiseen menee aikaa, mutta se ei haittaa liikennöintiä: linjalle otetaan käyttöön vara-auto.
Paunulla on kaksi samanlaista autoa kuin nyt vaurioitunut. Ne tarkistetaan, ettei samanlaista onnettomuutta pääse sattumaan.