Poliisilla oli lauantaina 9. tammikuuta tehtävä yhdessä pelastuslaitoksen kanssa Kangasalla Vahderpäänsalmessa. Sivullinen oli havainnut osin jäihin vajonneen potkukelkan.
Poliisi ja pelastuslaitos kävivät paikalla ja pelastuslaitos sukelsi alueella, mutta jään alta ei löytynyt ketään. Jäältä löydettiin potkukelkan lisäksi porakone.
Myöhemmin poliisille ilmoittautui henkilö, joka kertoi pudonneensa jäihin, mutta päässyt omin avuin ylös.
– Mikäli vastaavanlaista sattuu, ilmoita pelastumisestasi ja voinnistasi hätäkeskukseen. On ymmärrettävää, että pelastautumisen jälkeen hätäkeskukseen soittaminen ei ole ensimmäisenä mielessä, mutta ilmoittamalla tapahtuneesta vältytään viranomaisten turhilta tehtäviltä, Sisä-Suomen poliisi muistuttaa tiedotteessa.