Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tamperelaisen vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Valtuusto hyväksyi kolme asemakaavaa ja jätti pöydälle yhden

Tampereen kaupunginvaltuusto käsitteli maanantai-iltana myös asemakaava-asioita. Valtuusto hyväksyi kolme asemakaavaa. Tahmelassa kehitetään Varalan urheiluopiston aluetta, Tullin alueella Pinninkatu 45 ja 47 asemakaavalla muutetaan käyttötarkoitusta ja mahdollistetaan täydennysrakentaminen.

Puutarhakatu 11:n sekä Kauppakatu 2:n ja 4:n yhteisellä asemakaavamuutoksella mahdollistetaan tonttien täydennysrakentaminen ja päivitetään arvorakennusten suojelumääräykset.

Valtuusto jätti pöydälle Pohtolassa Miesmäenpuiston ja Backmaninrinteen virkistysalueiden osittaista asuinkäyttöön muuttamista koskevan asemakaavan.