Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tamperelaisen vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Tärkeä tamperelainen | Eija on Ratinan kauppakeskuksessa liikkuva infopiste – ”Töissä ei rasita ikinä!”

Siivooja: Mitä erilaisempaa tekemistä, sitä enemmän Eija Varonen siivoojan työstä nauttii.

Siivooja on liikkuva infopiste.

Näin kuvailee työtään Ratinan ostoskeskusta siivoava Eija Varonen.

Hän neuvoo usein asiakkaille kauppojen sijainteja ja infotaulujen käyttöä työnsä lomassa.

Varonen kehuu viihtyvänsä työssään juuri työn vaihtelevuuden ja ihmisten vuoksi.

– Monissa ostoskeskuksissa siivotaan vain aamulla tai illalla, Ratinassa siivotaan koko ajan. Tykkään työskennellä ihmisten keskellä.

Varsinainen työnkuva Varosella on siivota kaikki, mitä ostoskeskuksen yleisissä tiloissa näkyy. Se tarkoittaa käytävien ja aulojen lisäksi vessoja, liukuportaita, kaidelaseja, kuramattoja ja lukemattomia muita pieniä yksityiskohtia, joiden siisteyttä silmä pitää normaalina. Ostoskeskuksessa asioiva noteeraa ne lähinnä, jos siivousta ei ole hoidettu.

Saan ihmisiltä valtavasti kiitosta työstäni.

Tahallaan tehty sotku harmittaa, mutta suurin osa asiakkaista ymmärtää siivoojan tärkeyden ostoskeskuksessa.

– Saan ihmisiltä valtavasti kiitosta työstäni, Varonen kertoo iloisena.

Ikävintä Varosen työssä on kura-aika, jolloin sisäänkäyntien tienoille kertyy valtavat määrät sepeliä, kuraa ja hiekkaa. Sen siivoaminen on raskasta ja aikaavievää.

– Kura-aikaan jalkojen pyyhkiminen sisään tullessa auttaa siivoojaa paljon.

Ennen siivoojan uraa Varonen työskenteli 14 vuotta pankissa.

– Sitten sain pilkunviilauksesta tarpeekseni, hän kertoo nauraen.

It-kuplan puhkeamisen vuoksi vuosi 2002 ei ollut helpoin mahdollinen alan vaihtoon, mutta siivoojan töitä oli silloinkin paljon tarjolla. Varonen kehuu saaneensa valtavan hyvän opin perheyrityksestä, jossa hän työskenteli aloittaessaan siivousalalla.

Varonen nauttii sitä enemmän, mitä erilaisempaa siivous on.

– Elintarviketehdasta pestessäni olin päivän lopuksi kuin uitettu rotta ja tykkäsin siitäkin.

Ratinan ostoskeskus on jaettu siivoojien kesken siivousalueisiin. Yleisten tilojen lisäksi Varosen alueeseen kuuluu kaksi liikettä, jotka ovat tilanneet siivouksen hänen työnantajaltaan Wincleaniltä. Osassa liikkeistä siivouksen hoitavat myyjät.

Varosen työpäivä alkaa aamulla kuudelta ja päättyy iltapäivällä kahdelta. Työkavereita ehtii aamun lisäksi nähdä lähinnä vuoronvaihdoissa ja joskus ruoka- tai kahvitauoilla.

Varoselle kertyy työpäivän aikana 15 000 askelta työsuhdeliikuntaa.

Askeleet kertyvät mukavista tehtävistä.

– Töissä minua ei rasita ikinä! Siellä on kiva olla, ja töistä on kiva lähteä kotiin.

Työpäivän jälkeen Varonen nauttii hiljaisuudesta. Alanvaihto pankkikonttorista siivoustöihin on muuttanut myös Varosen vapaa-ajanviettoa.

Kun on koko päivän kuunnellut musiikkia ja mainoksia, ei kotona halua kuulla kuin hiljaisuutta tai linnunlaulua.

– Ennen tykkäsin kuunnella musiikkia. Harrastin konttoripäivien jälkeen myös paljon liikuntaa, nyt en jaksa.

Siivota Varonen sen sijaan jaksaa. Hän kertoo siivoavansa kotona yhden asian joka päivä, niin koti pysyy siistinä.

Teksti: Tiina Harvia