Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tamperelaisen vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Nokian kaupunki harkitsee yt-neuvotteluja – Väkeä siirtyy kriittisiin palveluihin, kaikille ei riitä sopivia tehtäviä

Nokian kaupunki suunnittelee yt-neuvottelujen aloittamista.

Nokian kaupunki harkitsee neuvotteluesityksen antamista pääsopijajärjestöille yhteistoimintalain mukaisten neuvottelujen käynnistämisestä niiden henkilöiden osalta, jotka ovat poikkeusolojen vuoksi estyneitä tekemästä työtään, etätyötä tai korvaavaa työtä.

Nokian kaupungissa kartoitetaan tällä hetkellä kriittisten palveluiden turvaamiseksi tarvittavia henkilöstöresursseja, ja osa henkilöstöstä on siirtynyt tai tulee siirtymään näihin kriittisiin palveluihin.

Osa työtehtävistä jatkuu lähes ennallaan. Kaupungissa on kuitenkin myös työtehtäviä, joissa työt päättyvät väliaikaisesti.

Nokian kaupungin mukaan tässä tilanteessa on oletettavaa, etenkin pandemia-ajan pitkittyessä, että kaikille kaupungin työntekijöille ei löydy etätyötä tai korvaavaa työtä.

Kaupunginhallitus käsittelee asiaa kokouksessaan tiistaina.