Korona ei säästä Mustavuortakaan – Talvikausi päättyy maanantai-iltaan
Myös Mustavuoren talvikausi päättyy ennenaikaisesti koronaviruksen takia. Laskettelukeskus sulkeutuu maanantaina kello 21.
Mustavuori on tehnyt kävijäpalautteen perusteella väkevän paluun ihmisten vapaa-aikaan kuluneen talven aikana.
– Kiitämme kaikkia kävijöitä aktiivisuudesta ja kannustavasta palautteesta tänä poikkeuksellisena talvena, Mustavuori Oy:n toimitusjohtaja Antti Rauhala kommentoi julkisuuteen toimitetussa tiedotteessa.
Original- ja alkeisrinteet ovat Rauhalan mukaan edelleen erittäin hyvässä kunnossa ja paksun lumipatjan peittämiä.
– Vuokraamo ja lipunmyynti eivät ole kauden viimeisenä laskupäivänä auki, mutta kaikki Mustavuori-kausikortin haltijat voivat vielä käyttää ankkurihissiä ja naruhissiä tämän päivän ajan huomioiden hiihtokeskusyhdistyksen ohjeistuksen ja pitämällä riittävät etäisyydet muihin laskijoihin, Rauhala ohjeistaa.
– Sulkemispäätökseemme vaikuttaa vallitseva Covid–19 -pandemia. Haluamme olla mukana loiventamassa tartuntakäyrää ja täten turvata suomalaisen terveydenhuollon kyky tarjota hoitoa sitä tarvitseville.
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.