Kolumni Kuntien talous on koetuksella – "Voidaan korjata vain leikkaamalla palveluista ja investoinneista tai korottamalla veroja"
"Esimerkiksi Espoo saa asukasta kohden noin kolminkertaisen summan valtionosuuksia Tampereeseen verrattuna", kirjoittaa Mikko Aaltonen kolumnissaan.
Taloudessa on nyt ongelmia joka tasolla, niin globaalisti, kansallisesti, kuin paikallisestikin. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa, Yhdysvaltojen johdon arvaamattomuus muut tekijät hankaloittavat tilannetta. Selkeää muutosta tai ulospääsyä ongelmista ei myöskään ole näkyvissä. Suomessa talous ei kasva mutta työttömyys on kasvanut ennätyslukemiin. Tämä kaikki heijastuu myös paikalliseen talouteen ja tavalla tai toisella monen suomalaisen omaan taloustilanteeseen.
Tämä juttu on maksuton
Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.