
Vestmanin mukaan pääkaupunkiseudulle suunniteltu ruuhkamaksu olisi niin kova, että se vaikuttaisi alueen houkuttelevuuteen. Kuvituskuva.
Oppositiopuolue kokoomuksen kansanedustajan Heikki Vestmanin laskelmien mukaan pääkaupunkiseudun teille kaavailtujen ruuhkamaksujen summa voi paikoin olla paljon suurempi kuin julkisuudessa on esitetty.
Julkisuudessa on puhuttu ruuhkamaksusta, joka olisi keskituloisen talouden autoilulla keskimäärin 700–800 euroa vuodessa. Vestmanin laskelmat ovat paikoin suuremmat.
– Kehä III:n ulkopuolelta Helsinkiin "pendelöivälle" ruuhkamaksu tietäisi jopa 130 euron lisälaskua kuukaudessa, Vestman sanoo.
Vestman perustaa laskelmansa pääkaupunkiseudun MAL-suunnitelmaan sisältyvään HSL:n selvitykseen.
– Työpäiviin perustuva laskelma on keskimääräinen. Maksu osuu sekä palkansaajiin että niihin pienyrittäjiin, jotka tarvitsevat autoa työssään, hän sanoo.
Vestman on huolissaan kaavailtujen maksujen suuruusluokasta.
– Tässä on pelissä paitsi työssäkäyvien ihmisten rahat myös koko Uudenmaan elinvoima. On päivänselvää, että pääkaupunkiseudulla suunniteltu ruuhkamaksu olisi niin kova, että se vaikuttaisi alueen houkuttelevuuteen.
Hänen mukaansa ruuhkamaksun salliva laki tarkoittaa käytännössä, että ruuhkamaksu tullee myös Uudellemaalle.
Ruuhkamaksujen käyttöönoton mahdollistava laki on kirjattu Rinteen hallitusohjelmaan. Vestman toivoo, että hallitus perääntyy lain suunnittelusta.
– Kyseessä ei ole päästöihin kohdistuva haittavero, vaan uusi ahkeruuteen kohdistuva vero. Päästöjä voidaan vähentää ilman kohtuuttomia kustannuksia autolijoille, Vestman sanoo.
Näin ruuhkamaksut kohdistuisivat eri autoilijoille
Tiemaksut kohdistuisivat noin puoleen aamun henkilöautomatkoista, koska useimmille lyhyille matkoille ei osu maksuporttia.
Niille autoilijoille, joihin maksu kohdistuisi, tyypillinen maksu olisi 1,5–2 euroa per matka.
Tiemaksut osuisivat eniten kantakaupungin ulkopuolisiin pääkaupunkiseudun talouksiin.
Suhteellisesti eniten suunnitteilla olevan ruuhkamaksun maksajia asuu pääkaupunkiseudulla Helsingin ulkopuolella ja Sipoossa. Vähiten maksuja kohdistuisi Keski-Uudellemaalle.
HSL:n laskelmien mukaan maksut olisivat tutkitulla hinnoittelutasolla työmatkalaisille keskimäärin 670 euroa vuodessa. Noin 10 prosentille tiemaksujen maksajista summa olisi yli 1000 euroa vuodessa.
Lähde: Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen strateginen suunnitelma MAL 2019
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.
Kommentit
Maksut voisi olla vieläkin
Ehkä parempi jäädäkin
Olen kanssasi samaa mieltä.
Typerykset jotka äänestivät
Typerykset jotka äänestivät
Niin, varakkaat voi tehdä ne
Vai että ruuhkamaksu. Ei
Luovuttaminen ja yhteiskunnan
Ei nykyään olekkaan enää
Kun katsoo sitä porukkaa joka
"– Kehä III:n ulkopuolelta
Totta. Todella epätasa
Totta. Todella epätasa
Hyvä idea. Riihimäellekin
Kyse ei ole Helsinki-Espoo
Ei se vaikuta mitään
Ja sitten kun kaikki
Keskustan asema työpaikkojen
Toimin asiantuntija
Sitten ne vain nimeävät
Juuri näin se on:
Varmasti sitten joku siivoja,
Ja varmasti se 18 vuotta
Näillä samoilla jutuilla
Onneksi saa nauttia tästä
No mikä ettei? Kehä III
Lopetan työn teon jos
No mikä ettei? Muutto sinne,
Suomessa ei oo mitään ruuhkia
Ei täällä sen kummempia
Vertaislaina: https://vertaislainaa.com/