Paikalliset

”TamU on meidän oma seuramme”

TamU-k pelasi viime kaudella harrastesarjassa tukifutista. Tästä ryhmästä suuri osa on lähdössä myös viralliseen sarjaan kutosdivariin.

Rahoitussotkujen takia liigasta suljettu ja konkurssiin mennyt Tampere United palaa jalkapallokentille – kutosdivarissa.

Tampere Unitedin siniset värit palaavat ensi kaudella jalkapallokentille.Unitedin kannattajayhdistyksen joukkue TamU-k pelaa ensi kaudella Suomen Palloliiton virallisten sarjojen alimmalla sarjatasolla 6. divisioonassa.

Joukkueen toimintaa pyörittävän Tampere Unitedin kannattajat ry:n johdon mukaan ”ilmapiirin tunnustelu seuran ympärillä on antanut käsityksen siitä, että sinipaitojen jatkaminen jalkapallon parissa on paras vaihtoehto tamperelaiselle jalkapalloyhteisölle”.

TamU-k:n puuhamies Matias Palo vakuuttaa, että taustalla on palava halu pitää TamU mukana suomalaisessa jalkapallossa.

– Se on juurikin tarkoituksemme. Tampere Unitedin joutuminen pois sarjoista oli selvä oikeusmurha.

TamU:n kannattajat ovat aiemmin pelanneet Sinikaartin nimellä puistofutista. Viime vuonna TamU-k pelasi harrastesarjassa. Ensi kauden joukkue alkaa olla jo kasassa, mutta testipelaajia otetaan harjoitukseen edelleenkin.

– Saamme varmasti niin kovan nipun, että sarjanousua tavoitellaan jo ensimmäisenä vuonna, vakuuttaa Palo.

 

Tampere Unitedin joutuminen pois sarjoista oli selvä oikeusmurha.”

Vuonna 1998 perustettu fuusioseura ehti voittaa reilun kymmenen vuoden toimintansa aikana kolme liigamestaruutta. Tästä huolimatta seura kärsi lähes koko toimintansa ajan taloudellista vaikeuksista ja identiteettiongelmista perinteisempien junnutyön tekevien tamperelaisseurojen rinnalla.

Palon mukaan Tamuun sitoutuneiden kannattajien olisi liian vaikeaa löytää henkistä kotia esimerkiksi Ilveksestä tai TPV:stä.

– TamU on meidän oma seuramme. Se on pidettävä jalkapallokartalla.

Konkurssiin menneen osakeyhtiön taustalla ollut Tampere United ry oli kiinnostunut sarjapaikasta Ykköseen ensi kaudelle, mutta palloliiton liittohallitus ei myöntänyt sille edes hakulupaa.

Tarvitseeko tamperelainen jalkapallo Tampere Unitedia? Keskustele ja kommentoi!

Tilaa uutiskirjeemme

Saat joka päivä klo 14 sähköpostiisi koosteen päivän kiinnostavimmista jutuista!

Tilaa tästä

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat