Paikalliset

Kiemungin puheenjohtajuus on myös Tampereen Perussuomalaisten omia sääntöjä vastaan

Tampereen Perussuomalaisten sääntöjen mukaan puolueesta erotettu Terhi Kiemunki voisi olla jatkossa yhdistyksen kannatusjäsen. Puheenjohtajuutta säännöt eivät mahdollista.

Tamperelainen/Arkisto

Perussuomalaisten puoluehallituksen viikonvaihteessa puolueesta erottaman Terhi Kiemungin jatko Tampereen Perussuomalaisten puheenjohtajana on myös Tampereen Perussuomalaiset ry:n omia sääntöjä vastaan. Tamperelainen tilasi yhdistyksen säännöt Patentti- ja rekisterihallituksesta, ja pykälässä neljä määritellään jäsenehdot seuraavasti:

– Yhdistyksen varsinaisen jäsenen on oltava Perussuomalaiset rp:n jäsen ja jonka kotikuntalain (11.3.1994/201) 2 §:n mukainen asuinpaikka on yhdistyksen toimialueella.

Puolueeseen kuulumaton voi olla yhdistyksessä kannatusjäsenenä.

– Yhdistyksellä voi olla myös kannattavina jäseninä yksityisiä henkilöitä, joiden on täytettävä Perussuomalaiset rp:n jäsenyyden edellytykset, mutta joiden ei tarvitse olla Perussuomalaiset rp:n jäseniä.

Yhdistyksen voimassaolevat säännöt on päivätty 27.10.2011.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat