Paikalliset

Uusi kaupunginosa sai jo kesäkahvilan – Listalla romanssileivosta ja vegepiirakkaa

KAHVILA Lielahden Hiedanrannan aluetta kehitetään, ja kesän ajan alueen kartanossa toimii kahvila.

Mielihyvin-kahvila on toiminut tiistaista alkaen Sopimusvuori ry:n luotsaamana. Sopimusvuori on tamperelainen organisaatio, joka tuottaa mielenterveys- ja päihdepalveluita, ikäihmisten palveluita sekä koulutus- ja kehittämispalveluita.

Sonja Sivonen

Tampereen kaupunki toivoi Hiedanrannassa sijaitsevaan Lielahden kartanoon yleishyödyllistä kansalaistoimintaa.

Toive toteutui, kun tilan vuokrasi kaupungin yhteistyökumppaniksi päässyt Sopimusvuori ry.

– Yhdistyksen johtajat tekivät ensimmäisen vierailun Hiedanrannan kartanoon huhtikuun alkupuolella. Vierailun aikana syntyi idea kesäkahvilasta, josta Hiedanrannan kehittämispäällikkö Reijo Väliharju otti välittömästi kopin, kahvilan työntekijät kertovat.

Kahvilan avautuminen viivästyi teknisistä syistä. Kahvilan piti avautua jo kesäkuussa, mutta asiakkaat pääsivät kahvittelemaan Hiedanrannassa ensimmäisen kerran heinäkuun alussa. Yhdistyksen tuottamaa ohjelmaa tilassa järjestettiin kuitenkin jo ennen kahvilan avautumista.

– Kartanon kesäkahvila Mielihyvin päästiin avaamaan tiistaina. Vuokrasimme kartanon alakerran, terassin ja parvekkeen, jotta tilaa riittää myös kaikenlaisen ohjelman järjestämiselle, kahvilasta kerrotaan.

Kesäkahvilan tuotteet ovat pääsääntöisesti Sopimusvuoren yksiköiden itse tekemiä.

– Erikoisuuksiamme ovat muun muassa Kanavan Kartanon romanssi-leivos, Kartanon kaalipiirakka ja Verstaan vegepiirakka. Suosimme tuotteissamme pirkanmaalaista lähituotantoa ja paikallista yrittäjyyttä. Olemme auki elokuun puoliväliin saakka, kahvilasta kerrotaan.

Lenkkeilemäänlähtenyt Tuija Luukkanen löysi itsensä kahvikupposen ääreltä Mielihyvin-kahvilasta.

– Kartanokahvilan miljöö on aivan upea! Hiedanranta on luonnonläheinen paikka, mikä sopii minulle, koska olen maalta kotoisin. Olen käynyt kartanossa jo neljä kertaa, ja alueen historia kiinnostaa minua erittäin paljon, Luukkanen hymyilee.

Savonlinnasta kotoisin oleva Luukkanen kertoo löytävänsä Tampereelta aina jotakin uutta nähtävää.

– Olen asunut Tampereella 20 vuotta. Toivon tamperelaisten löytävän Hiedanrannan kartanomiljöön, koska tänne on aivan mahtavaa tulla vaikkapa piknikille ystävien kanssa! Luukkanen toteaa.

Kartanoalueen elävöittäminen on osa Hiedanrannan alueen kehittämistä, josta vastaa Väliaikainen Hiedanranta -projekti. http://valiaikainenhiedanranta.fi

Hiedanranta

Hiedanrannan alue sijaitsee Lielahdessa Metsä Boardin entisen sellutehtaan alueella neljän kilometrin päässä Tampereen keskustasta.

Väliaikainen Hiedanranta on kokeilu, jonka avulla Tampereen kaupunki haluaa avata toimintamahdollisuuksia alueella sekä sen suunnittelua.

Etusivulla nyt

Uusimmat: Paikalliset

Luetuimmat paikalliset

Uusimmat

Luetuimmat