Tammer-Shakki sai tunnustaa Solingenin paremmakseen - Köykkä voitti pelinsä

Pietari ja Baden-Baden pelasivat tasapelejä ja varmistivat pääsyn loppuotteluun. Pietari 1. pöytää pelaa GM Peter Svidler (2740), Baden-Badenin 1. on GM Michael Adams (2733) ja 2. GM Aleksei Shirov (2713).

jorce

Draculan tyttäret Romanian Timisoarasta raivasivat itselleen tien naisten loppuotteluun.

jorce

Saksalainen Suurmestari ja kielinero Robert Hübner (2592), jonka hallitsemasta 17:sta kielestä suomi on yksi, pelasi luxenburgilaisen sauran ykköspöytää, mutta hävisi 6. kierroksella KvM Roeland Pruijssersille (2475), hollantilaisen seuran pelaajalle .

jorce

 Tammer-Shakki ei saanut revanssia saksalaisesta Solingenista ja joutuu lähtemään viimeiseen pelipäivään Aatoksen takaa suomalaisessa jäsenten välisessä. Aatos hävisi niinikään ottelunsa belgialaista seuraa vastaan, ja säilytti pisteen etumatkan tamperelaisiin.

Pietari ja Baden-Baden tasapelillä pisteen johdossa

Pietarin ja Baden-Badenin joukkueet varmistivat tasapeleillä pisteen johdon, ja selvittelevät kysymyksen mestaruudesta viimeisellä kierroksella.
Samoin naisten sarjassa venäläinen AVS ja Romanian Timisoara selvittivät vastustajansa ja jättivät mestaruuden ratkeamisen viimeiseen kierrokseen.

Pekka Köykkä kohottaa vahvuuslukuaan eniten

Kaikilta tamperelaisilta EM-turnaus on mennyt kohtalaisesti ja vahvuusluvut todennäköisesti nousevat, mutta Pekka Köykkä (2217) 4. pöydällä on pelannut suorastaan loistavasti. Hän on pakottanut huomattavasti kovemmiksi arvioituja vastustajia tasapeleihin, ja voitti 6. kierroksella Solingenin KvM Milon Guptan (2270). Viiden kierroksen jälkeen Köykkä onkin jo nostanut suorituslukuaan yli 100 pisteellä, 6. kierros toi siihen lisää ja varmaa on että Köykän vahvuusluku nousee huomattavasti.

27th European Club Cup 2011
Rogaska Slatina, Slovenia
Round 6 on 2011/09/30 at 15:00


6.1     4     Saint-Petersburg Chess Federation     3 - 3     5     OSG Baden Baden
1     GM     Svidler Peter     2740     ½:½     GM     Adams Michael     2733
2     GM     Vitiugov Nikita     2726     ½:½     GM     Shirov Alexei     2713
3     GM     Movsesian Sergei     2715     ½:½     GM     Bacrot Etienne     2705
4     GM     Efimenko Zahar     2703     ½:½     GM     Naiditsch Arkadij     2707
5     GM     Zvjaginsev Vadim     2666     ½:½     GM     Nielsen Peter Heine     2687
6     GM     Khairullin Ildar     2642     ½:½     GM     Nisipeanu Liviu-Dieter     2638
6.2     1     SOCAR     4 - 2     7     Tomsk-400
1     GM     Radjabov Teimour     2752     1 : 0     GM     Ponomariov Ruslan     2758
2     GM     Grischuk Alexander     2757     ½:½     GM     Motylev Alexander     2690
3     GM     Mamedyarov Shakhriyar     2746     1 : 0     GM     Inarkiev Ernesto     2692
4     GM     Sutovsky Emil     2690     0 : 1     GM     Areshchenko Alexander     2672
5     GM     Volokitin Andrei     2686     1 : 0     GM     Bologan Viktor     2657
6     GM     Kasimdzhanov Rustam     2678     ½:½     GM     Kurnosov Igor     2648
6.3     3     Ekonomist SGSEU Saratov     4 - 2     8     A DAN DZO & PGMB
1     GM     Tomashevsky Evgeny     2710     1 : 0     GM     Jobava Baadur     2712
2     GM     Nepomniachtchi Ian     2718     1 : 0     GM     Korobov Anton     2671
3     GM     Eljanov Pavel     2683     1 : 0     GM     Kryvoruchko Yuriy     2666
4     GM     Andreikin Dmitry     2705     0 : 1     GM     Azarov Sergei     2648
5     GM     Moiseenko Alexander     2726     ½:½     GM     Guseinov Gadir     2626
6     GM     Ni Hua     2670     ½:½     GM     Zherebukh Yaroslav     2580
6.4     6     Ugra     2 - 4     9     Mika
1     GM     Jakovenko Dmitry     2716     ½:½     GM     Sargissian Gabriel     2658
2     GM     Rublevsky Sergei     2681     ½:½     GM     Petrosian Tigran L     2649
3     GM     Malakhov Vladimir     2710     ½:½     GM     Pashikian Arman     2618
4     GM     Dreev Aleksey     2711     ½:½     GM     Andriasian Zaven     2615
5     GM     Zhigalko Sergei     2696     0 : 1     GM     Grigoryan Avetik     2614
6     GM     Sjugirov Sanan     2627     0 : 1     GM     Hovhannisyan Robert     2578
6.5     26     Bolungarvik Chess Club     0 - 6     2     SHSM-64
1     IM     Kristjansson Stefan     2485     0 : 1     GM     Caruana Fabiano     2712
2     IM     Thorfinnsson Bragi     2427     0 : 1     GM     Giri Anish     2722
3     IM     Gunnarsson Jon Viktor     2422     0 : 1     GM     Riazantsev Alexander     2688
4     GM     Thorhallsson Throstur     2388     0 : 1     GM     Potkin Vladimir     2671
5     IM     Arngrimsson Dagur     2353     0 : 1     GM     Grachev Boris     2682
6           Gislason Gudmundur     2295     0 : 1     GM     Najer Evgeniy     2637
6.6     19     Libertas Nereto     ½ - 5½     10     G-Team Novy Bor
1     GM     Antoniewski Rafal     2585     ½:½     GM     Laznicka Viktor     2701
2     GM     Kogan Artur     2563     0 : 1     GM     Wojtaszek Radoslaw     2704
3     IM     Braga Fernando     2438     0 : 1     GM     Bartel Mateusz     2627
4     IM     Bruno Fabio     2431     0 : 1     GM     Hracek Zbynek     2624
5     IM     Piscopo Pierluigi     2373     0 : 1     GM     Markos Jan     2596
6     FM     Sibilio Mario     2364     0 : 1     GM     Cvek Robert     2518


6.11     17     Lunds ASK     3½ - 2½     24     SG Zurich
1     GM     Tikkanen Hans     2591     0 : 1     GM     Pelletier Yannick     2584
2     GM     Grandelius Nils     2536     ½:½     GM     Korchnoi Viktor     2556
3     IM     Smith Axel     2488     1 : 0     GM     Vogt Lothar     2410
4     IM     Bejtovic Jasmin     2425     0 : 1     FM     Goldstern Filip     2319
5     IM     Lund Silas     2380     1 : 0     FM     Friedrich Norbert     2311
6     FM     Nilsson Sebastian     2362     1 : 0           Perman Sergey     2156

6.13     49     Glasinac Sokolac     2 - 4     29     Hellir Chess Club
1     GM     Solak Dragan     2622     1 : 0     GM     Stefansson Hannes     2562
2     GM     Kovacevic Aleksandar     2568     ½:½     IM     Thorfinnsson Bjorn     2412
3     FM     Bilic Vladimir     2314     0 : 1     FM     Gretarsson Hjorvar Steinn     2442
4     FM     Batinic Predrag     2314     0 : 1     FM     Bjornsson Sigurbjorn     2349
5           Plakalovic Predrag     2258     ½:½     FM     Lagerman Robert     2325
6           Kosoric Sasa     0     0 : 1           Kristinsson Bjarni Jens     2033
6.14     37     Aatos Chessclub     2½ - 3½     27     KSK Rochade Eupen-Kelmis
1     GM     Nyback Tomi     2627     1 : 0     GM     Berelowitsch Alexander     2563
2     FM     Virtanen Antti     2348     0 : 1     GM     Glek Igor     2408
3           Issakainen Ari     2267     0 : 1           Fiebig Thomas     2417
4           Linnanen Lassi     2168     0 : 1     FM     Ahn Martin     2290
5           Halmeenmaki Tuomo     2166     ½:½     FM     Meessen Rudolf     2278
6           Prieur Eetu     2163     1 : 0           Foerster Sven     2208

6.16     44     Marseille Echecs     3½ - 2½     33     SK Advisory Invest Baden
1     GM     Istratescu Andrei     2650     ½:½     GM     Shengelia David     2526
2     IM     Gozzoli Yannick     2522     1 : 0     IM     Lendwai Reinhard     2397
3     WIM     Delorme Laurie     2223     ½:½     FM     Bawart Markus     2417
4           Remille Tristan     2182     0 : 1     FM     Brandner Stefan     2272
5           Lambert Romain     2062     ½:½           Geismann Bernhard     2125
6           Metras Dominique     2009     1 : 0           Dzierzenga Stefan     2215


6.20     40     CE De Sprénger Echternach     1½ - 4½     30     Accres Apeldoorn
1     GM     Huebner Robert     2592     0 : 1     IM     Pruijssers Roeland     2475
2     IM     Boidman Yuri     2443     0 : 1     IM     Van Delft Merijn     2413
3     IM     Koerholz Ludger     2276     1 : 0     FM     Rijnaarts Sjef     2302
4           Trauth Michael Dr     2185     ½:½           Smit Erik     2285
5           Gnichtel Gerd     2147     0 : 1           Meurs Tom     2217
6           Wilger Frank     2089     0 : 1           Van Der Elburg Freddie     2201
6.21     32     SG Solingen     4 - 2     34     Tammer-Shakki
1     GM     Naumann Alexander     2546     1 : 0     IM     Karttunen Mika     2423
2     IM     Schaefer Markus     2399     ½:½     FM     Mertanen Janne     2369
3     FM     Michalczak Thomas     2316     1 : 0     FM     Penttinen Jarkko     2272
4     FM     Gupta Milon     2270     0 : 1           Koykka Pekka     2217
5     FM     Scheffner Axel Dr     2305     ½:½     FM     Kytoniemi Jyrki     2283
6           Peschel Andreas     2168     1 : 0           Sisatto Olli     2236

 

Tammer-Shakki

Tammer-Shakki on vuonna 2005 perustettu tamperelainen shakkikerho, jäsenmääräältään Pirkanmaan suurin ja yksi suurimmista Suomessa.Tammer-Shakin pyrkimyksenä on elävöittää paikallista shakkitoimintaa ja toimia aktiivisesti myös juniorityössä. Tamperelainen shakki on perinteisesti menestynyt hyvin kansallisissa kilpailuissa, niin henkilö- kuin joukkuetasollakin. Tammer-Shakin edustuspelaajat kamppailevat vuosittain SM-kilpailujen kärkipaikoista.Kerhon pääsääntöinen toiminta on viikottainen peli-ilta sekä keväisin ja syksyisin pyörivä nuorten juniorikerho.

www.shakki.net/kerhot/tammer/