Riittääkö Baden-Badenin kiri kukistamaan Venäjän hirmut?

Yksi EM-cupin yllättäjistä on ollut Ruotsia edustava Lunds ASK, jonka 1. pöytää pelaa suomalaistaustainen Suurmestari Hans Tikkanen.

Jarkko Penttinen

Ennen miesten shakin 6. kierrosta voidaan spekuloida, että mestruus ratkaistaan tämän päiväisessä Pietarin shakkifederaation ja saksalaisen Baden-Badenin välisessä kamppailussa. Molemmat joukkueet ovat 10 pisteessä, 2 pisteen etumatkalla seuraavina kärkkyviin Socariin ja Saratovin Economistiin.

Jos kärkijoukkueista jompikumpi yltää voittoon tämän päivän kierroksella, se on jo tavoittamattomissa. Tasatuloksella alempaa tulevien on vielä pieni mahdollisuus yltää viimeisellä kierroksella mestaruuteen.

27th European Club Cup 2011

Rogaska Slatina, Slovenia

 
6. kierros 2011/09/30 at 15:00
.1     4     Saint-Petersburg Chess Federation     -     5     OSG Baden Baden
1     GM     Svidler Peter     2740     :     GM     Adams Michael     2733
2     GM     Vitiugov Nikita     2726     :     GM     Shirov Alexei     2713
3     GM     Movsesian Sergei     2715     :     GM     Bacrot Etienne     2705
4     GM     Efimenko Zahar     2703     :     GM     Naiditsch Arkadij     2707
5     GM     Zvjaginsev Vadim     2666     :     GM     Nielsen Peter Heine     2687
6     GM     Khairullin Ildar     2642     :     GM     Nisipeanu Liviu-Dieter     2638
6.2     1     SOCAR     -     7     Tomsk-400
1     GM     Radjabov Teimour     2752     :     GM     Ponomariov Ruslan     2758
2     GM     Grischuk Alexander     2757     :     GM     Motylev Alexander     2690
3     GM     Mamedyarov Shakhriyar     2746     :     GM     Inarkiev Ernesto     2692
4     GM     Sutovsky Emil     2690     :     GM     Areshchenko Alexander     2672
5     GM     Volokitin Andrei     2686     :     GM     Bologan Viktor     2657
6     GM     Kasimdzhanov Rustam     2678     :     GM     Kurnosov Igor     2648
6.3     3     Ekonomist SGSEU Saratov     -     8     A DAN DZO & PGMB
1     GM     Tomashevsky Evgeny     2710     :     GM     Jobava Baadur     2712
2     GM     Nepomniachtchi Ian     2718     :     GM     Korobov Anton     2671
3     GM     Eljanov Pavel     2683     :     GM     Kryvoruchko Yuriy     2666
4     GM     Andreikin Dmitry     2705     :     GM     Azarov Sergei     2648
5     GM     Moiseenko Alexander     2726     :     GM     Guseinov Gadir     2626
6     GM     Ni Hua     2670     :     GM     Zherebukh Yaroslav     2580
6.4     6     Ugra     -     9     Mika
1     GM     Jakovenko Dmitry     2716     :     GM     Sargissian Gabriel     2658
2     GM     Rublevsky Sergei     2681     :     GM     Petrosian Tigran L     2649
3     GM     Malakhov Vladimir     2710     :     GM     Pashikian Arman     2618
4     GM     Dreev Aleksey     2711     :     GM     Andriasian Zaven     2615
5     GM     Zhigalko Sergei     2696     :     GM     Grigoryan Avetik     2614
6     GM     Sjugirov Sanan     2627     :     GM     Hovhannisyan Robert     2578
6.5     26     Bolungarvik Chess Club     -     2     SHSM-64
1     IM     Kristjansson Stefan     2485     :     GM     Caruana Fabiano     2712
2     IM     Thorfinnsson Bragi     2427     :     GM     Giri Anish     2722
3     IM     Gunnarsson Jon Viktor     2422     :     GM     Riazantsev Alexander     2688
4     GM     Thorhallsson Throstur     2388     :     GM     Potkin Vladimir     2671
5     IM     Arngrimsson Dagur     2353     :     GM     Grachev Boris     2682
6           Gislason Gudmundur     2295     :     GM     Najer Evgeniy     2637
6.6     19     Libertas Nereto     -     10     G-Team Novy Bor
1     GM     Antoniewski Rafal     2585     :     GM     Laznicka Viktor     2701
2     GM     Kogan Artur     2563     :     GM     Wojtaszek Radoslaw     2704
3     IM     Braga Fernando     2438     :     GM     Bartel Mateusz     2627
4     IM     Bruno Fabio     2431     :     GM     Hracek Zbynek     2624
5     IM     Piscopo Pierluigi     2373     :     GM     Markos Jan     2596
6     FM     Sibilio Mario     2364     :     GM     Cvek Robert     2518
6.7     11     Bosna Sarajevo     -     13     Gros Xake Taldea
1     GM     Berkes Ferenc     2706     :     GM     Van Wely Loek     2689
2     GM     Ragger Markus     2655     :     GM     Bauer Christian     2631
3     GM     Predojevic Borki     2643     :     GM     Hamdouchi Hicham     2610
4     GM     Nikolic Predrag     2636     :     IM     Franco Alonso Alejandro     2469
5     IM     Stojanovic Dalibor     2466     :     IM     Gonzalez De La Torre Santiago     2445
6     IM     Kadric Denis     2403     :     IM     Argandona Riveiro Inigo     2387
6.8     12     ZSK Maribor     -     16     SD Tehcenter Ptuj
1     GM     Lenic Luka     2641     :     GM     Beliavsky Alexander G     2616
2     GM     Jankovic Alojzije     2584     :     GM     Pavasovic Dusko     2561
3     GM     Skoberne Jure     2547     :     GM     Borisek Jure     2534
4     GM     Kozul Zdenko     2541     :     IM     Polajzer Danilo     2293
5     IM     Sebenik Matej     2529     :     FM     Podkriznik Gregor     2332
6     IM     Sakelsek Tadej     2407     :     FM     Roskar Robert     2290
6.9     31     SF Berlin     -     14     Beer Sheba
1     IM     Lauber Arnd     2464     :     GM     Huzman Alexander     2607
2     GM     Polzin Rainer     2469     :     GM     Rodshtein Maxim     2641
3     FM     Wintzer Joachim Dr     2332     :     GM     Postny Evgeny     2622
4     FM     Lundin Jan     2276     :     GM     Greenfeld Alon     2573
5           Glantz Robert     2259     :     GM     Khmelniker Ilya     2518
6     FM     Nogly Christoph     2231     :     FM     Zanan Evgeny     2259
6.10     15     Vesnianka Gran     -     21     Haladás VSE
1     GM     Zhigalko Andrey     2555     :     GM     Rapport Richard     2547
2     GM     Teterev Vitaly     2519     :     IM     Kovacs Gabor     2498
3     GM     Podolchenko Evgeniy     2474     :     IM     Nemeth Miklos     2438
4     GM     Tihonov Jurij     2448     :     IM     Meszaros Michal     2377
5     IM     Mochalov Evgeny V     2379     :           Nagy Gabor     2404
6     GM     Stupak Kirill     2516     :     IM     Csonka Attila Istvan     2380
6.11     17     Lunds ASK     -     24     SG Zurich
1     GM     Tikkanen Hans     2591     :     GM     Pelletier Yannick     2584
2     GM     Grandelius Nils     2536     :     GM     Korchnoi Viktor     2556
3     IM     Smith Axel     2488     :     GM     Vogt Lothar     2410
4     IM     Bejtovic Jasmin     2425     :     FM     Goldstern Filip     2319
5     IM     Lund Silas     2380     :     FM     Friedrich Norbert     2311
6     FM     Nilsson Sebastian     2362     :           Perman Sergey     2156
6.12     20     KSK Eynatten 47     -     18     Oslo Schakselskap
1     IM     Dambacher Martijn     2496     :     GM     Hammer Jon Ludvig     2601
2     IM     Bok Benjamin     2488     :     GM     Berg Emanuel     2575
3     GM     Swinkels Robin     2494     :     GM     Johannessen Leif Erlend     2499
4     IM     Hammes Michael     2393     :     IM     Getz Nicolai     2391
5     FM     Braun Christian     2392     :     FM     Trygstad Kristian     2342
6     IM     Coenen Norbert     2345     :     FM     Stubberud Ornulf     2322
6.13     49     Glasinac Sokolac     -     29     Hellir Chess Club
1     GM     Solak Dragan     2622     :     GM     Stefansson Hannes     2562
2     GM     Kovacevic Aleksandar     2568     :     IM     Thorfinnsson Bjorn     2412
3     FM     Bilic Vladimir     2314     :     FM     Gretarsson Hjorvar Steinn     2442
4     FM     Batinic Predrag     2314     :     FM     Bjornsson Sigurbjorn     2349
5           Plakalovic Predrag     2258     :     FM     Lagerman Robert     2325
6           Kosoric Sasa     0     :           Kristinsson Bjarni Jens     2033
6.14     37     Aatos Chessclub     -     27     KSK Rochade Eupen-Kelmis
1     GM     Nyback Tomi     2627     :     GM     Berelowitsch Alexander     2563
2     FM     Virtanen Antti     2348     :     GM     Glek Igor     2408
3           Issakainen Ari     2267     :           Fiebig Thomas     2417
4           Linnanen Lassi     2168     :     FM     Ahn Martin     2290
5           Halmeenmaki Tuomo     2166     :     FM     Meessen Rudolf     2278
6           Prieur Eetu     2163     :           Foerster Sven     2208
6.15     22     Naiden Voinov     -     38     Shtrafbat
1     GM     Delchev Aleksander     2620     :           Korobkov Piotr     2460
2     GM     Nikolov Momchil     2578     :     IM     Strelnikov Sergey     2418
3     GM     Petrov Marijan     2537     :     IM     Kostromin Mikhail     2363
4     FM     Velchev Hristo     2320     :     FM     Palkovich Denis     2224
5           Milchev Miroslav     2169     :           Maratkanov Evgeny     2201
6           Stefanov Evtim     1927     :           Shvyriaev Artem     2117
6.16     44     Marseille Echecs     -     33     SK Advisory Invest Baden
1     GM     Istratescu Andrei     2650     :     GM     Shengelia David     2526
2     IM     Gozzoli Yannick     2522     :     IM     Lendwai Reinhard     2397
3     WIM     Delorme Laurie     2223     :     FM     Bawart Markus     2417
4           Remille Tristan     2182     :     FM     Brandner Stefan     2272
5           Lambert Romain     2062     :           Geismann Bernhard     2125
6           Metras Dominique     2009     :           Dzierzenga Stefan     2215
6.17     47     White Rose     -     45     Chess United Vilnius
1     IM     Palliser Richard J D     2444     :           Bucinskas Valdas     2376
2           Townsend M Paul     2253     :           Mickevicius Juras     2342
3           Barrett Stephen J     2227     :     FM     Genutis Mindaugas     2313
4           Gayson Peter M     2189     :     FM     Limontas Martynas     2294
5     CM     Arnott Jonathan W     2186     :           Lipskij Valerij     2118
6           O'driscoll Kieran     2107     :           Babrauskas Darius     2076
6.18     42     TJ Slavia Caissa Cadca     -     28     Ans
1     IM     Jurcik Marian     2474     :     GM     Winants Luc     2540
2     FM     Jurcik Martin     2355     :     IM     Hautot Stephane     2405
3     FM     Straka Josef Jr     2299     :     IM     Gulbas Cemil     2387
4     FM     Lisko Frantisek     2311     :     FM     Goossens Etienne     2219
5           Sedlacek Pavol     2233     :           Blagodarov Vladimir     2113
6           Adamcik Robert     2046     :           Lafosse Jimmy     2058
6.19     35     Asker     -     25     SF Reichenstein
1     GM     Tisdall Jonathan D     2410     :     IM     Heimann Andreas     2485
2     FM     Ekeberg Carl Fredrik     2270     :     IM     Volke Karsten     2448
3           Tari Aryan     2224     :     IM     Drabke Lorenz Maximilian     2463
4     FM     Aulin-Jansson Joran     2242     :     IM     Maier Christian     2352
5     CM     Hammerstad Asmund     2205     :           Lutz Bernhard     2307
6     FM     Diesen Bruce     2174     :     FM     Riff Vincent     2342
6.20     40     CE De Sprénger Echternach     -     30     Accres Apeldoorn
1     GM     Huebner Robert     2592     :     IM     Pruijssers Roeland     2475
2     IM     Boidman Yuri     2443     :     IM     Van Delft Merijn     2413
3     IM     Koerholz Ludger     2276     :     FM     Rijnaarts Sjef     2302
4           Trauth Michael Dr     2185     :           Smit Erik     2285
5           Gnichtel Gerd     2147     :           Meurs Tom     2217
6           Wilger Frank     2089     :           Van Der Elburg Freddie     2201
6.21     32     SG Solingen     -     34     Tammer-Shakki
1     GM     Naumann Alexander     2546     :     IM     Karttunen Mika     2423
2     IM     Schaefer Markus     2399     :     FM     Mertanen Janne     2369
3     FM     Michalczak Thomas     2316     :     FM     Penttinen Jarkko     2272
4     FM     Gupta Milon     2270     :           Koykka Pekka     2217
5     FM     Scheffner Axel Dr     2305     :     FM     Kytoniemi Jyrki     2283
6           Peschel Andreas     2168     :           Sisatto Olli     2236
6.22     36     LSG     -     57     Isek Aquamatch S.C.
1           Pijpers Arthur     2313     :     FM     Yurtseven Ahmet Can     2327
2     IM     Wiersma Eelke     2391     :     FM     Demirel Tolga     2143
3     FM     Bosman Michiel     2342     :           Gokerman Emin Ersan     2061
4     FM     Van Ketel Raoul     2286     :           Zeytinoglu Nasir Ekin     2002
5     FM     Heemskerk Wim     2280     :           Kanli Kaan     1945
6           Termeulen Albert     2205     :           Kazdagli Benan     1913
6.23     60     Adare Chess Club     -     41     Jetsmark Skakklub
1     IM     Dumitrache Dragos-Nicolae     2454     :     IM     Glud Jakob Vang     2496
2           Valeanu Eduard-Andrei     2477     :           Jensen Bjarke     2292
3           Heinrich Jan     2099     :     FM     Christensen Stefan     2278
4           Carlile Orison     0     :     CM     Rathlev Jakob     2251
5           Thee Bernd     0     :           Rasmussen Henning     2181
6           Mirza Gabriel     1778     :           Grubert Christian     2148
6.24     39     Voerendaal     -     43     SD Radenska Pomgrad
1     IM     Bitalzadeh Ali     2409     :     IM     Cigan Stefan     2343
2     FM     Sielecki Christof     2391     :     FM     Gjuran Denis     2316
3     IM     Lemmers Oscar     2382     :     FM     Kovac Boris     2320
4     FM     Driessens Patrick     2311     :     FM     Lazar Ales Ml     2308
5           Bus Tom     2186     :           Buzeti Jernej     2301
6           Merx Bob     2093     :           Titan Matej     2091
6.25     48     Skakklubben K41     -     23     Gambit Aseko-SEE
1           Greger Roland     2380     :     GM     Chatalbashev Boris     2566
2           Jorgensen Brian     2254     :     IM     Mitkov Marjan     2358
3           Larsen Peter     2251     :     FM     Stojcevski Zoran     2386
4           Clausen Steen     2237     :     IM     Dancevski Orce     2398
5           Bauner Jan     2026     :     FM     Andonovski Ljubisa     2303
6           Lofberg Jan     1933     :           Zoran Janev     0
6.26     46     Perfect     -     53     Yapi Kredi S.C.
1     GM     Smirin Ilia     2678     :     IM     Kanmazalp Ogulcan     2424
2     GM     Sagalchik Gennadij     2442     :     FM     Yagiz Yasin Emrah     2253
3     IM     Korsunsky Yuri     2419     :           Kerigan Demre     2226
4           Slavin Gennadie     2320     :           Yurtseven Melih     2088
5           Pleshkov Mikhail     0     :           Arat Ufuk Sezen     2068
6           Myndru Valerii     0     :           Burcu Cagatay     1899
6.27     52     Edinburgh Chess Club     -     50     e2e4
1     FM     Berry Neil     2327     :     IM     Slavin Alexei     2399
2           Gattenloehner Sebastian     2255     :     FM     Livner Anders     2340
3           Sreeves Clement     2204     :           Byron Alan M     2243
4           Macqueen Calum     2158     :           Almond Richard J     2122
5           Mcgowan Daniel     2110     :           Horspool Philip J     2079
6           Oswald David C     2027     :     WFM     Norinkeviciute Rasa     1993
6.28     55     CE Le Cavalier Differdange     -     54     Gonzaga Chess Club
1           Callam Hannes     2149     :     IM     Collins Sam E     2436
2     FM     Bruch Jochen     2190     :           Freeman Gordon     2161
3           Barthel Ansgar     2224     :           Murray David     2120
4           Gengler Pierre     2138     :           Mc Morrow John     2040
5           Klamp Christoph     2122     :           Byrne Ray     2054
6           Stull Norbert     2081     :           Jackson Carl     0
6.29     62     Shqiponja     -     56     Butrinti Saranda
1           Makoli Perparim     2275     :     IM     Seitaj Ilir     2388
2           Shala Behxhet     0     :           Dhame Petraq     1979
3           Ferati Muje     0     :           Mihasi Erald     1805
4           Hyseni Jeton     0     :           Mejdini Murat     2076
5           Haxha Bali     0     :           Mihasi Lime     2021
6           Shala Shemsi     0     :     FM     Karkanaqe Ilir     2377
6.30     51     Slavoj Ostrava Poruba     -     58     Chess Club Expik
1     IM     Klima Lukas     2370     :     FM     Fejzullahu Afrim     2312
2     FM     Malik Jan     2352     :           Ajvazi Ramadan     2207
3           Bolacky Jiri     2269     :           Zymberi Astrit     2154
4           Kufa Pavel     2224     :           Hamiti Gani     2152
5           Vasiliadis Grigorios     2004     :           Haskaj Fatmir     0
6           Dostal Petr     1921     :           Bislimi Mentor     0
6.31     59     Nidum Chess Club     -     61     Veleciku
1     FM     Jones Richard S     2388     :           Shabanaj Saimir     2120
2           Harley-Yeo Gareth     2006     :     CM     Paci Aleksander     2150
3           Davies Matthew     1973     :           Guxho Clirim     2044
4           Gibbons Andrew     1835     :           Zekaj Dritan     2068
5           Moore Robert     0     :           Salihaj Ferit     0
6     WFM     Reid Vaness     1832     :           Duli Mehdi     0
         
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
           
           
               
               
               
               
       
 
 
     
           
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
              0
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               
           
               
               
               
               
               
               

 

Tammer-Shakki

Tammer-Shakki on vuonna 2005 perustettu tamperelainen shakkikerho, jäsenmääräältään Pirkanmaan suurin ja yksi suurimmista Suomessa.Tammer-Shakin pyrkimyksenä on elävöittää paikallista shakkitoimintaa ja toimia aktiivisesti myös juniorityössä. Tamperelainen shakki on perinteisesti menestynyt hyvin kansallisissa kilpailuissa, niin henkilö- kuin joukkuetasollakin. Tammer-Shakin edustuspelaajat kamppailevat vuosittain SM-kilpailujen kärkipaikoista.Kerhon pääsääntöinen toiminta on viikottainen peli-ilta sekä keväisin ja syksyisin pyörivä nuorten juniorikerho.

www.shakki.net/kerhot/tammer/