Strindberg on unohdettu teattereissamme
Eräs teatterielämys on minulle hämmästyttävän kirkas: August Strindbergin Isä Tutun kaupunginteatterin vierailunäytöksenä Tampereen Työväen Teatterin silloisella ja nykyiselllä vanhalla päänäyttämöllä. Pääosassa oli nuori Esko Salminen, joka ylsi niin kypsään roolisuoritukseen, etten aiemmin enkä myöhemmin sen ylittävää tästä roolihenkilöstä ole nähnyt.
Strindbergiä ei juuri enää maan pääteatterien ohjelmistossa ole (Hämeenlinna esittää Neiti Julieta) – vaikka luulisi laajasta tuotannosta esitettävää löytyvän.
On vuosikymmeniä, kun Hamlet totesi, että ”maailma on mennyt sijoiltaan” tai Jeppe nurkui, että ”kaikki sanovat että Jeppe juo, mutta kukaan ei kysy, miksi Jeppe juo”.
Näin on muuttunut mailma, Eskoseni! Omahyväiselle ajallemme kelpaa vain tämänpäiväinen tai tämänpäiväistetty, siltä varsinkin teatterilaitoksissamme näyttää.
Taimi Pulkkinen
Nettikaruselli
Tällä palstalla julkaistaan Tamperelaisen lukijoiden mielipidekirjoituksia.
Mielipidekirjoituksen voit jättää täällä.
Tämän blogin kirjoitukset
- 08:00 Lentokentän terminaaliin on rahat varattu
- 08:00 Asiointia neuvontaan voi sujuvoittaa omin avuin
- 08:00 Kävelytiellä liikkumisesta määrää tieliikennelaki
- Pihasta vietiin pieni pöytä
- Kesäyön marssi kesäkuussa, Pirkkala-hölkkä elokuussa
- Sote- ja kuntauudistuksen maksavat huutolaiskunnat
- Neuvonta- numero varattuna
- Traumat eivät aina johdu huonosta lapsuudesta
Uusimmat
- 18:38 Robinin kesä kuluu merellä ja keikkaillessa
- 18:00 Tampereen Teatterin kummitukset on tutkittu 1
- 15:08 P-Hämppi laskee hintoja rajusti
- 12:00 Näin pärjäsi Tampere huippuravintoloiden hintakisassa – Koko lista täällä!
- 10:56 Viikinsaaren kesä alkaa lauantaina
- 10:53 Tampereen Sävel tuo yli 2 300 laulajaa
- 10:44 Pääkirjoitus: Hyviä uutisia Vihiojantieltä
- 08:00 Rautaa Ratinaan – Katso kuvat Bon Jovin hulppeasta lavasta 1
Rock City
Kaija ja Ile, Jussi Selo, Bon Jovi, Pöheikön Pölläys...
keskiviikkona Klubilla Poutatorvi, Weird Ship ja Tentacle Pillow, Amadeuksessa Floaded, Telakalla The Scenes ja The Hearing, Vastavirrassa Vapaa Nekala -tapahtuma, Henry’s Pubissa Ben Granfelt Band, Jack the Roosterissa We Are Waiting, Neiti Rubinstein ja Incredible Fish ja Paapassa Joe Vestich Band.
Makumaailma
Tampere-talo ottaa heinäkuun alusta lähtien talon ravintolatoiminnan osaksi omia toimintojaan.
Tampere-talo on valittu viisi kertaa maan parhaaksi kongressikeskukseksi.
Uusimmat blogit ja kolumnit







