Kiitokset Paavo Arhinmäelle
Annoit vasemmistolle uudet kasvot, joista voi olla ylpeä. Tervetuloa vasemmistodemarit kirjoittamaan uutta vasemmistolaisuutta ajan haasteisiin vastaamaan.
Osa on jo tullutkin. Arhinmäki sai enemmän ääniä Tampereella kuin Paavo Lipponen. Samoin kävi Nokialla ja Ylöjärvellä.
Vasemmisto tarvitsee lisää arhinmäkiä, sillä jokainen sukupolvi kirjoittaa oman vasemmistolaisuutensa uudelleen.
Edessä on yhteiskunnallinen ilmastonmuutos, joka tulee koettelemaan koko länsimaista demokratiaa ja yhteiskunnan perusteita ja elämäntapaa. Se näkyy jo rasismin lisääntymisenä, mutta myös perusarvoihin palaamisena.
Seppo Koskima
Nettikaruselli
Tällä palstalla julkaistaan Tamperelaisen lukijoiden mielipidekirjoituksia.
Mielipidekirjoituksen voit jättää täällä.
Tämän blogin kirjoitukset
- Vanha tavara-asema on suojelun arvoinen 1
- Leikkipuistoihin kierrätysleluja
- Suomi ei tule saamaan rahojaan Kreikalta takaisin
- Puolalaiset rakennus- miehet Suomeen töihin
- Tervetuloa turistit Pyynikille!
- Puhtaassa vedessä ei ole mitään noloa
- Kiitos pyörän lahjoittajalle!
- Vakuusjärjestely voi haihtua kuin tuhka tuuleen
Uusimmat
- Partio menee metsään ja ottaa elokuvan mukaan
- Sotilaallinen liittoutumattomuus turvallisuuspoliittisena valintana
- Creme Bruléta partiotaitokisoissa?
- Armonkalliolla Gospel Riders tallin avajaiset
- Tampere-turnaus 2013
- La Lavadora - flamencotanssiteos arjesta
- Ridvánia juhlittu 150 vuotta
- SuomiMies, sinulla on elämä pelissä!
Kesäkuvakisa 2013

Lähetä kuva ja voit voittaa ylellisen yöpymisen ja illallisen Vanajanlinnassa.
Rock City
Scooter, Valtteri, Kosti & Kesä-Esat, Paapan piano...
keskiviikkona Klubilla dj Darth, Amadeuksessa Hetkenlaulaja Kaiho, Henry’s Pubissa R.O.K., Jack the Roosterissa Reveries End ja Paapassa Fours. Helsingin Nosturissa The Devil Wears Prada.
Makumaailma
Kotimaiset mansikat ovat ilmestyneet toreille. Lämmin alkukesä on suosinut myös pihapuutarhureita ja oman maan marjoja pääsee poimimaan jo juhannuksena.
Uusimmat blogit ja kolumnit

Kaupungin kulttuuripalvelut | Ilmoitus
Meluministerit soittaa hiekkalaatikkorokkia kaukaisemmillakin kulmilla
Tuntuvatko keskustan konserttipaikat kaukaisilta? Ei hätää! Tänä kesänä lastenkonsertti saattaa osua lähelle omaa takapihaasi, sillä Meluministerit-yhtye matkaa Tampereen kaukaisempiinkin kaupunginosiin Tampereen kaupungin kulttuuripalveluiden järjestämällä kesäkiertueella. Konsertteja järjestetään Vehmaisissa, Tesomalla, Multisillalla, Vuoreksessa ja Terälahdessa.





