Seurakunnat rikkoo yksipuolisesti hautasopimusta

Ainaishoitoa sovittaessa oli kaksi osapuolta. Mielestäni hautojen ainaishoitosopimuksen irtisanomisessa pitäisi olla myös samat osapuolet. Eikä kyseisessä sopimuksessa ole mainintaa, että sopimuksen voi jompi kumpi irtisanoa ennen sen päättymistä.

Seurakunnan kanssa kyseinen sopimus on sovittu päättyväksi vuonna 2999. ”Siviilissä” vastaavanlainen sopimus pitää, joten en käsitäseurakunnan kantaa tässä asiassa.

Tämä juttu koskee sukuhautaa Kalevankankaan hautausmaalla kulkureitin 290 varrella. Kun kyseisessä haudassa lepää useita sukulaisiani, jotka ovat maksaneet kirkollisveroa – myöskin me elossa olevat – niin pitäisi seurakunnan kunnioittaa tehtyä sopimusta.

Siis me elossa olevat omaiset emme voi oikein sulattaa tätä sopimuksen rikkomista. Siitäkin huolimatta vaikka minua kyrsii tuo asia, toivotan seurakunnalle antoisaa tätä vuotta. Toivon että ainaishoitosopimukset pidettäisiin voimassa sovituilla tavoilla.

Reima Leppänen