Hyvää alkanutta armon vuotta 2012
Elämä olisi paljon kevyempää jos ihmiselle olisi annettu ”unohtamisen armolahja”. Mutta minkäs sille teet kun sitä ei ole ja et pysty unohtamaan Heinolan reumasairaalan konkurssia maaliskuussa 2010!
Silloin maan talous oli todella kurjassa jamassa. Kahta miljoonaa euroa ei löytynyt mistään estämään Heinolan reumasäätiön ja R-palvelu Oy:n konkurssia. Valtiovarainministeri, peruspalveluministeri ja sosiaali- ja terveysministeri vuoron perään tv:ssä kertoivat valtion kassan tyhjyydestä. Kela olisi voinut hoitaa asian helposti, mutta senkin miljardirahastot olivat tyhjiä.
Tuhansien nimien adresseja kerättiin sairaalan puolesta, ja eduskuntakin asiasta keskusteli. Konkurssi toteutui ja erityisosaamisen sairaala tyhjennettiin. 300 työntekijää siirrettiin kortistoon ja satoja lapsipotilaita kärrättiin kotikuntiinsa.
Nyt maamme elää yltäkylläisyydessä. Meillä on varaa avustaa erilaisten EU:n kriisi- ja vakautusrahastojen kautta Kreikkaa, Italiaa ja Espanjaa kymmenillä miljardeilla euroilla, jotta ne voivat korjata omien maidensa taloudet Suomen tasolle. On hienoa asua Suomessa, maksaa valtiolle ja kunnille veronsa, jotta voimme auttaa muita kansoja.
Me voimme olla vihaisia Ruotsille, Tanskalle, Norjalle ja Englannille, kun eivät aikoinaan liittyneet euroon ja nyt vain sivusta seuraavat asiaa.
Suomalainen vauraus on syntynyt salaa kansalta, koska maaliskuussa 2010 rahat olivat lopussa. Kaikki edellä mainitut ministerit ovat yhä ministereitä, Hyssälästä on tullut Kelan pääjohtaja. Pitää olla iloinen, että nämä viisaat ihmiset edelleen säätelevät elämämme kulkua turvalliseen suuntaan.
On siis hienoa asua Suomessa. Onnellista on asua lisäksi Tampereella. Tampere on myös niin varakas kaupunki, että se tuskin koskaan on tällaista vaurautta kokenut.
Nyt me rakennamme uuden uljaan Tampereen. Tehdään pitkä tunneli, raitiotieverkko, raiteiden päälle suurhalli, Tavase jakaa raikasta vettä myös ympäristökuntiin, Vuorekseen rakennetaan tuhansia vuokra-asuntoja, puhdistamme kaikkien ympäristökuntien jätevedet jne.
Valtuustolla on viisautta sitoutua kustantamaan vuosittain sadoilla miljoonilla euroilla nämä välttämättömät hankkeet. Virkamiehet ansaitsevat myös meidän kaikkien kiitokset, kun ovat näiden asioiden valmistelun konsulteilla teettäneet.
Loistavan taloudellisen tilanteen perustana on tietysti tiukka säästäväisyys. On aivan oikein, että esimerkiksi Kaupin sairaalan osastoilta vähennetään toinen hoitaja yövuorosta. Turhaa joutilaisuutta ei tule työtekijöille ylläpitää.
Odotan malttamattomana seuraavia kunnallisvaaleja, jotta saan muiden kuntalaisten mukana äänestää valtuustoon uudelleen näitä samoja valtuutettuja, jotka ovat antaneet virkamiesten rauhassa yhdessä yritysten kanssa kehittää kaupunkimme taloutta nyt vallitsevaan vaurauteen.
Jukka Koo Salonen
Tällä palstalla julkaistaan Tamperelaisen lukijoiden mielipidekirjoituksia.
Mielipidekirjoituksen voit jättää täällä.
Tämän blogin kirjoitukset
Uusimmat
- (08:00) 20 vuotta sitten: Bussikaistoilla ajettiin surutta
- (08:00) Tampere vastaa makkara-pulaan: ”Ei mitään hätää”
- Tom Russell painuu Pispalaan!
- Scandinavian Music Group lupaa Yo-talolla uuden biisin
- Lauri laulaa likoille Pyynikillä lauantaina
- Ravintolapäivää vietetään lauantaina yli 560 paikassa 16 eri maassa
- Näin peset ikkunat kätevästi – katso vinkit 10
- Nalle pääsi valokuvaan Tampere-talon takana
Uusimmat blogit ja kolumnit


Tampereen kaupungin kulttuuripalvelut | Ilmoitus
Viikinsaaren luontoon voi tutustua itse tai oppaan kanssa
Liikennöinti kaupungin kesäkeitaaseen alkaa jälleen 1.6. Viikinsaaren asiakkaille tehdyn kyselyn mukaan Viikinsaarta arvostetaan erityisesti sen monipuolisen ja rauhallisen luonnon vuoksi. Luonnonsuojelualueelta löytyy lapsille suunniteltu luontopolku, johon pääsee tutustumaan ohjaajan kanssa luontokoulussa tai itsekseen hauskan tehtävämonisteen avulla.
Tampereen Teatterikesä | Ilmoitus
Päivän kysymys
Liity Tamperelaisen nettikumppaniksi
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkakuntanne tärkeitä asioita, ihmisiä ja ilmiöitä.
Tutustu kumppanitoimintaan tästä.




