Alkuperäinen Walt Disney Picturesin menestysleffa Leijonakuningas sai ensi-iltansa 1994. Elokuva on edelleen eniten tuottanut käsinpiirretty animaatioelokuva maailmassa.
Uusi 3D-versio oli Amerikan ensi-illassa syksyllä ja pomppasi katsojatilaston huipulle. Sitä voi pitää yllätyksenä, kyseessähän on seitsemäntoista vuotta vanhan elokuvan jatko-osa.
Leijonakuningas
3D, suomenkielinen ohjaus Pekka Lehtosaari
suomenkieliset äänet
kesto 1 h 25 min.
K7/5
Toisaalta ajan kuluminen tarkoittaa kokonaan uutta leffasukupolvea, jonka silmissä kaksiulotteinen Leijonakuningas näyttäisi vanhalta.
Tarina on monelle tuttu. Pentuleijona Simba ei jaksaisi millään odottaa aikuistumista, joka merkitsisi nousua kuninkaaksi Jylhäkalliolle ja Mufasa-isän seuraajaksi.
Asetelmia on sotkemassa Musafan änkyrämäinen arpinaamaveli Scar, joka onnistuukin kuningasaikeissaan, kunnes lopulta paha saa palkkansa.
Hienosti soljuvaa The Lion Sleeps Tonight -laulua ei uutusleffassa kuulla tekijänoikeuskiistojen takia. Oscar-palkittu Elton Johnin ja Tim Ricen Can You Feel the Love Tonight on muiden vanhojen kappaleiden tavoin mukana.
Jos et ajattele kyynisesti Disneyn rahavirroista, vie Simbasi leffaan.