Pääkirjoitus: Kansa nostaa johtajansa kaapin päälle

Kolumnit
Kommentoi

Presidentinvaalikilpa on loppumetreillään saanut värikkäämpiä esiintuloja. Maikkarin tentissä viikolla puututtiin jo kuntavaalitematiikkaan, kun esiin nousi ajatus siirtää hallituksen suunnittelema kuntaremontti vasta ensi syksyn vaalien jälkeiseen aikaan.

Asiahan ei presidentille kuulu, mutta on tärkeätä, että hän ottaa kantaa kiperiinkin kiistakysymyksiin – vaikka nyt ei varsinaiseksi lausuntoautomaatiksi ryhdykään.

Presidenttiydeltä on peräänkuulutettu arvojohtajuutta, ja sen tulee kuulua myös puheenvuoroina – ei pelkkänä uuden vuoden katsauksena. Presidentin valtaa on suitsittu jo niin paljon, ettei juuri mitään ole pois otettavaa. Olkoon hänellä siis sanomisen ja mielipiteen valta. Ylipäällikkyydestä puhumattakaan.

Tasavallan päämiehen vallan riisunta ei ilmeisesti ole vaikuttanut äänestäjäkuntaan ainakaan negatiivisesti. Tästä kertoo ennakkoäänten suuri määrä. Kun vielä vaalipäivänä huomenna lähdetään liikkeelle, hyvä tulee. Kansa puhuu ja nostaa linjanvetäjän kaapin päälle.

Sauli Niinistön etumatka on kuroutunut, Pekka Haavisto vie ääniä vasemmalta ja arvoitus on edelleenkin, jytkäyttääkö Timo Soini vai ei. Kakkoskierrokselle todennäköisesti mennään, ja tuolloin vaalitaktikointi vasta käydään.

Uurnilla tavataan!

Käyttäjän Jari Niemelä kuva
Jari Niemelä

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.