Tamperelainen 14.1.1982Kiekkoleijonien nuorisomaajoukkue palasi Kanadasta tuomisinaan pronssimitalit. Neljättä perättäistä mitalisijaa kirkasti vielä se, että turnauksessa Neuvostoliiton joukkue tipahti kokonaan palkintopallilta.
Juuri 18 vuotta täyttänyt Timo Jutila pohdiskeli, että nyt täytyy löytää työpaikka, koska armeija alkaa olla takana.
– Koulutusta olen hankkinut käymällä kauppakoulun. Sitten pitäisi yrittää työn ohella kehittyä jääkiekkoilijana. Itänaapurin lahjakkaimmat pelaajat kun voivat tässä vaiheessa alkaa keskittyä pelkästään kiekkoiluun.
Mestaruuden vei Kanada, jonka pelimiehiä Jutila kehui avoimesti:
– Ehdottomasti vahvin joukkue sekä fyysisesti että henkisesti. Muun muassa pienin puolustaja oli 185-senttinen. Muut olivatkin kuin puhelinkoppeja! Iso kanadalaispakki saattaa tehdä pienikokoisesta vastustajasta helposti muusia, mutta on lyhyillä pakeilla omat etunsakin. Ovat ainakin vikkelämpiä!, sanaili 176-senttinen tuleva legenda.