Kommentit
Voi miten kateellinen olinkaan 60-luvulla Koivistonkylässä seurakunnan kerhossa, kun kavereilla oli niitä värikkäitä nahkaisia napakoita resorireunaisia tossuja. Ja minulla ja siskolla vain sellaiset mustat kuminauhatossukat.
No, tossuasia jäi unholaan muutamaksi vuosikymmeneksi. Mutta nyt on tulossa ensimmäinen lapsenlapsi, ja arvatkaa mitä se saa lahjaksi...
Kohta 40 v. sitten pyysin siskoni pojan nahkaiset Tintti-tossut muistoksi itselleni. Nahkapohjat olivat rikki kuluneet ja kantapäät lintallansa. Väri oli sininen. Pojan tultua aikuiseksi palautin ne hänelle takaisin joululahjana taulun muodssa. Tossut laitettiin liikkeessä kehykselliseen lasitauluun. Taulun tekijä oli haltioissaan, lahjan saaja iloissaan.
Onneksi nämäkin tossut saivat vielä jatkaa, vaikka monet kotimaiset yritykset ovat joutuneet lopettamaan tai siirtämään tuatannon muualle!
Saiskohan näitä jatkossa myös aikuisten kokoja - kotitossuiksi :)
Omilla lapsilla oli aina kerhotossuina Tintit. Minäkin haluaisin aikuisten Tintit...
Omilla lapsilla oli aina kerhotossuina Tintit. Minäkin haluaisin aikuisten Tintit...
Meidän Tommi-pojalla synt 68 oli pienenä mummin ja papan lahjaksi tuomat punaiset Tintit. Poika oli tosi ylpeä tossuistaa, se vähän harmitti, kun oli likkojen väri.
On tullut ostettua kyllä näitä tossuja :) Olisi hienoa,jos jatkossa myös tosiaan saisi tossuja myös aikuisille!
Mulla oli punaiset tossut 80-luvulla tarhassa. Muistaakseni vähän ihmettelin, kun muilla oli erilaiset kuminauhareunaiset. Voi olla etten olisi halunnut erota joukosta. Ihana tarina tossuilla.
Upeaa, että Tinttien elämä jatkuu. Omat lapset ovat seurakunnan kerhot käyneet laadukkaat kotimaiset Tintit jalassa. Taidan hankkia kummilapselle Tintit ihan kannatuksen vuoksi!
Aikas legendaariset :)
UPEATA että suomalainen käsityötaito jatkuu!
TINTTI-tossut kuuluivat myös lastemme päiväkoti elämään.
Myös nuorimmaisemme (nyt 18v.), jonka lempinimi on ollut TINTTI!
Nykyään hänen suosikkinsa on REINO-kengät. Ostin juuri uudet hänelle, vanhojen kuluttua puhki! Siispä: TINTTI sai REINOt ja REINO sai TINTIT!
Ja heti kun tehdään Tinttejä Reino-kuosilla, niin minäkin ostan omat.
Olisivat tosi kätevät, pieneen tilaan menevät tällaiselle motoristin muijalle.
Vaihtokenkien kun tulee viedä vähän tilaa boxissa ja oltava kätevät laittaa jalkaan taukopaikoilla. Menestystä REINOILLE ja TINTEILLE!
Tosi kiva että Tintti-tossujen teko jatkuu... Kelpais minunkin jalkaan. Pojalla oli tarhassa Tintit. Mutta sitten jalka kasvoi ja ne jäi pieniksi. Isompia tossuja ei tehty.
Uuttera ja työteliäs mies on Pirhonen kuten vaimonsakin kun jaksanut tehdä käsityönä kotimaisia tossuja lapsille. Laatu on ollut erinomaista verrattuna ulkolaisiin halpatossuihin ! Toivotaan ahkeralle pariskunnalle leppeitä eläkevuosia !
Meidän tytön (4v) lempparitossut on kultaiset koska ne on prinsessatossut:)
v.73 ja 76 syntyneet poikani Tintti-tossuissa taapersivat, nyt on poikien lasten vuoro. Itsekin haluaisin Tintit:))
Ostin ensimmäiselle lapsenlapselleni 90-luvulla kultaiset vauvakokoa olevat Tinttitossut, joihin olin tutustunut jo aiemmin. Kaikki muutkin pojantyttäret ovat saaneet Tinttitossut alkaessaan eskarin.
Ritva Pirhosen mainosjulisteet ovat todella ihania. Olen säilyttänyt niitä aarteenani vuosikymmeniä.
Tintti-tossut olivat parhaat kerhotossut lapsilla, olivat napakat ja pysyivät hyvin jalassa eivätkä saumat painaneet pienten jalkoja.
Hieno homma! Sopivat hyvin Reinojen ja Ainojen rinnalle.
Tintti-tossut tuo vanhat hyvät ajat mieleen. Pitääpä ostaa Tintit myös lastenlapsille :):
Aivan mahtavaa että säilyy tällänenkin perinne ja että jatkuu vielä käsityönä!
Ilman muuta pakettiin mukaan tossujen tarina, niin pienelläkin voi saada aikaan mahtavia muistoja ja tuloksia! Ihmiset kaipaa juuri tätä kun nykyään kaikkea on aivan liikaa...
Hienoa toimintaa tamperelaisen käsityöperinteen säilyttämiseksi!
Tuleehan aikuisillekin näitä ihania tossuja?
Ihana, kun saadaan säilyttää työpaikat täällä.
Ihana, kun saadaan säilyttää työpaikat täällä.
Oi, mä niin muistan nuo tossut. Piti olla kaikilla ja muistan myös mainokset! Hyvä, että tuotanto jatkuu!
Hieno Homma !! Hyviä perinteitä pitää säilyttää ja jatkaa !!
Kiva että jatkossakin saadaan mukavia Tinttejä :)
Parhautta!
80-luvun Tintti-tyyppi täälläkin :)
Tosiaan aikuisten Tintit voisivat tulla käyttään myös minulla.
Ihanat Tintti-tossut. Kyllä muistan.
Päiväkodissa meidänkin kaksospojat näitä käytti ja muistaakseni ne on ullakolla muistona. Hyvät oli!
Itselläni oli Tintti-tossut. Tossut ovat tallessa ja palvelleet omaa tytärtäni myös. Kestävät ja kerrassaan hurmaavat tossut.
Ihanaiset tossut :)
Olen ollut 30 vuotta päiväkodissa töissä eikä vielä ole tullut vastaan kätevämpiä ja helpommin puettavia tossuja kuin Tintit!
Päivähoitokavereilla oli Tintti-tossuja 90-luvulla. Enpä enää edes muistanut niitä, tämä oli hyvä muistutus :)
Mahtavat tossut
Aloitin tarhauran parivuotiaana Jussinkylän tarhassa Tuomiokirkon kupeessa, punaiset (tottakai!) Tintit jalassa. Nyt oma pikku tyttäreni käy päiväkotia, jo kolmatta vuotta, jalassa punaiset (tietysti, jälleen tytön itse valitsema väri) Tintit. Ehdoton klassikko ja paras kerhotossu - pysyy jalassa kovassakin menossa ja kestää pikkusisaruksillekin. Loistavaa että merkki säilyy kotimaisessa valmistuksessa, hieno teko!
itselläni ei muistoja: tytölle sopisivat hyvin ;)
Hämärästi muistan kerho aijoiltani, että kyseiset tossut olivat aina jalassani, mihinkän ne joutuivat?! täytyypä kysästä äidiltä, josko vielä jossain tallella.
en muista
Upeat
ikinä kuullutkaan :)
Meillä maalla taisi olla vain villasukkia, ja niitä piti parsia aika usein, tintti-tossut olisivat olleet kestävämmät.
Hyvä juttu että löytyi hommalle jatkaja. Arto se vaan laajentaa jalkine imperiumiaan perinnejalkineiden sektorilla, hienoa, peukkuja jatkoon !!!
hyvä että valmistus turvattu, sopivat hyvin Reinojen/Ainojen rinnalle. Ei itsellä ollut iloa tutustua näihin.
Muistan Tintti-tossut, mutta muistan kun minulla ei ollut niitä ja olisin itsekin halunnut samanlaiset kerhotossut.
kyllä meillä on kaikilla sisaruksilla ollut ainakin jossain vaiheessa nuo!
Kyllä muistan Tintti-tossut. Ostin niitä aina pojilleni ja mielellään nyt myös poikieni lapsille. Olin aiemmin jo kuullut tarinaa tossujen valmistuksesta, mutta en oikein uskonut sitä, vaan ajattelin, että niiden vamistuksesta vastaa jokin suurempi Tampereen jalkinevalmistaja. Onneksi kuitenkin löytyy jatkaja ja toivottavasti nyt saisimme myös isompia kokojakin. Onnea ja menestystä edelleenkin Tintti-tossuille.
Kavereilla oli tuommoiset, minulla ei.
Tuollaiset minullakin oli esikoulussa vuonna -72, punaisena. Omilla lapsilla yhdeksänkymmentäluvulla oli samanlaiset tummansinisinä. Parempia tossuja ei ole viellä tullut vastaan.
Muistan tossut.
SINISET TINTIT SAIN JOSKUS 70-LUVUN ALUSSA JOULULAHJAKSI. ITKU TULI KUN NE JÄIVÄT PIENIKSI JA UUSIA EN ENÄÄ SAANUT.
Ihanat tossut joita olen käyttänyt itse ja vanhin lapseni todella mukavat ja jalassa sekä kestävät..
joillain kamuilla oli mulla ei
joillain kamuilla oli mulla ei
itellä oli punaiset joskus,
itellä oli punaiset joskus,
Veljentyttärelläni on nyt käytössä varmaan punaiset tossut eskarissa tarhassa,muistan niitä vielä 70-luvulla päiväkodissa,mutta itselläni oli ollut käytössä, en muistanut oikein enää.Mietin tossut tarkoitettuna lapsille, olisihan myös aikuisille tintit-sisätossut käyttöön kyllä ne kelpaa kaikenikäisille! Jos on saattavilla, tahdon itselleni siniset 36 kokoisia tossuja.Kyllä tarpeellista käyttöön kotonakin kuin villasukilla.
Ennenvanhaanhan niitä oli Tintti-tossuja! Muistan hyvin. Valitettavasti olin niin köyhästä perheestä, että villasukat sai kelvata.
Lapsena minulla oli tintti tossut kävelin ne puhki. Uusia en sitten saanutkaan
Joskus liikuntatunneilla käytin sinisiä tintti tossuja. Nimen luin vasta ensikertaa tältä sivulta.
Sain lahjaksi joulupukilta lapsena siniset tintti tossut. Olivat ihanat.
Päiväkodissa harjoittelijana 80-luvulla on ihan muutamat t0ssut pikkujalkoihin aikoinaan laitettu. En tosin tiennyt tossujen nimeä silloin!
Minulla oli lapsena kerhossa Tintit ja ne olivat mukavat jalassa.
Kaikilla lapsillani oli kerho-ja hoitotossuina Tinttitossut! aivan ihania
Tyttärilleni osti aikoinaan molemmille.En ole enää nähnyt niitä kaupoissa.
Tosi hyvät tossut, ja mahtavaa että valmistus jatkuu.
Meidän Tinttejä on kolme likkaa käyttäny ja vielä vois seuraava sukupolvi jatkaa ennen taulun tekoa (hyvä idea)! Voisin itsekin käyttää jos tulee kokoja.
Tuollaiset oli minullakin joskus :)
Tintit olivat sävysävyyn tummanpunaisten tai tummansinisten sukkisten kanssa..
Kyllä näillä tossuilla on pelastettu monet itkut ja murheet, vältytty kaatumisilta ja loukkaantumisilta, tiedän mistä puhun , sillä olen hoitanut lapsia päiväkodissa jo 30v.
Tyttäreni Kaisa (jo kolmikymppinen) käytti tossuja koulussa. Jalka kasvoi, isovarvas tuli ulos tossun saumasta, mutta muut eivät kelvanneet.
Nyt on lastenlapsilla Tintit. Tytöt hullaantuvat kultaisiin! En muuten edes tiennyt tossujen nimeä. Hienoa, että saavat ansaitsemansa huomion.
Pojilla kans tarhassa Tintit. Toisella tais olla kultaiset (?). Semmoiset tarttis nyt sitten kohta saada pojantyttärelle. Tosin vasta muutaman kuukauden kuluttua, kun täyttää vaikkapa yhden vuoden. Siis marraskuussa 2012. Lilat jos sais Lilalle ;-)
Itselläni ei koskaan moisia hienouksia ollut, mutta muistan kyllä mallin. Hervottoman suloiset!
Ihanat Tinttitossut!! :)
Tulee lasten päiväkotiajat mieleen, Tintit totta kai.
Tintti tossut on kaikissa leikeissä jalassa hyvin pysyvät ja liukkaamallakin lattialla hyvin pitävät.Kaikilla 3 lapsellani oli tarhassa ja eskassa Tintit jaloissaan.
Tosi hienoa ja kaikkea hyvää Jarmo ja Ritva Pirhoselle tulevaisuudessakin, olette kiitoksen työstänne ansainneet. Olemme tavanneetkin, Ritva on maalannut tyttöjeni kuvat joskus varmaan 80-luvulla. Ritvan piirtämät mainokset ovat aivan ihanat, voi kun voittaisinkin sellaisen, muistoja tulee mieleeni.
Onnittelut ja tsemppiä Tintin uusille valmistajille. Upeata että käsityöperinne jatkuu. Tintti-tossut ovat tosi mainiot. Lapsenlapsilleni ilman muuta Tintit.
Tutun näköiset tossuthan nuo on, en kyllä koskaan tiennyt niitä tuon nimisiksi. Kauhea aukko sivistyksessä. Juu ja ala-asteelta ja kerhoista ja jostain jumpasta tuttuja.
Voi kun ihanasti kävi että Tintti-tossujen valmistus jatkuu!
Olen 34-vuotias ja myös "Tintti-kauden" kokenut. Suutarin lapsena tunnetusti ei niin vain ollut varmuutta uusista kengistä, mutta Tintit kyllä sain. Menevänä lapsena oli hyvä kun oli pitävät pohjat, jarrua niin sanotusti.
Hienoa, että tossuille löytyi vielä uusi tekijä. Tinteillä mentiin kerhossa jo 1970-luvulla...
Esikoisen ekat päiväkotitossut ja samanlaisissa itsekin tepastelin vajaa 30 vuotta sitten tarhaan, mikäli oikein muistan :)
Ei ole vielä kokemusta noista tossuista. Olisi kiva kylläkin saada :-)
Mun pitää voittaa, koska annan palkinnon mun isille. Se on suuri Tintin ystävä!
Kiitos toimittaja Rämölle jälleen ihanan nostalgisesta jutusta! Rämön aikaisemmat jutut mm. kivijalkakaupoista ovat kertomuksia aidosta elämästä, aidosta tamperelaisuudesta. Ja nyt Tintti...ah! Kiitos!
Sain itse ihanan punaiset Tintit aikoinani, ja voi että ne loistivat ihanan kirkkaina kun ne ensimmäisen kerran sujautti jalkaan! Lisäksi ne kestivät pidemmän aikaa.
Voi rakkaus sentään!!! Muistan minä nämä, pojilla siniset, tytöillä punaiset, mukavat jalassa!!! Ihanaa, että nämä on nyt pelastettu!
Itsellä ei koskaan ollut kerhossa tai koulussa tintti tossuja. Käytin tintti tossuja vain sairaalassa 2v. Toisaalta enhän en edes halunnut niitä, tossujen piti olla aina pinkit tai jotkun iloisen väriset. Enkä halunnut koskaan olla niinkuin muut, ja melkein kaikilla oli tintti tossut.
T:ex 8v
viimesen päälle hyvät jaloissa..niin herroille kuin myös narreille ! Naisväkeäkään unohtamati !
Tintti-tossut oli aina jalassa päiväkerhossa ja pidin niistä kovasti.
Tarhakavereilla muistan noita nähneeni :)
Kerhossa monilla oli tuollaiset, itsellä oli aina toisenmoiset kerhotossut mitkä painoivat kipeästi jalan päältä. :(
On noita tullut käytettyä.
En tiedä mitkä nämä tällaiset tossut ovat.
Tutut ovat, mutta nimeä en ole tiennyt =)
söpöt tossut
Ihanat tossut hyvä että valmistus jatkossakin on taattu:)
Ihan ensimmäin kohtaamiseni ko.sinisten tossujen kanssa on ollut toimiessani kotiapulaisena lääkäriperheessä, siellä pikkutyttösellä oli tuollaiset tummansiniset pikkutossut:)
Myöhemmin hankin omille lapsilleni samanmoiset.
"Junioreilla" oli kerhossa Tintit









