Ismo Vuorinen tarjoilee aikuisen mielen tekstejä
13.03.2010 12:05
Tamperelainen sanoittaja Ismo Vuorinen ja nokialainen säveltäjä Jari Pekkinen yhdistivät taitonsa ja tuloksena syntyi maksi-single Ootan kevättä. Se enteilee pitkäsoittoa, joka tyylillisesti sijoittuu 1950-luvun foksimeininkiin.
– Tykkäämme sen ajan musiikista. Teksti on tarpeeksi lyyristä, soitannollisesti Pekkisen musiikki on haastavaa. Ei turhaa hokemaa: tauot on taukoja ja musiikki musiikkia, kuvailee Vuorinen.
– Tekstit ovat pieniä tarinoita. Uskon että tällaisella vanhahtavalla musiikilla on kysyntää. 50-luvun tanssimusiikki on tulossa takaisin kovaa vauhtia.
Levyn tekstit Vuorinen julkaisi samaan aikaan ilmestyneessä runoteoksessa Siipirikko laululintu. Teos on Vuorisen toinen, ja se on Mediapinnan julkaisema.
– Kirjoitin tekstit pääasiassa ulkomailla. Levyä tehtiin vuoden päivät, runoteosta kirjoitin kuukausikaupalla. Henrik Perellolle erityiskiitos jousitaustoista ja viulusooloista.
– Olen aina halunnut kirjoittaa, mutta aiempi elämä eli 25 vuotta puolustusvoimissa ja YK:n rauhanturvatehtävissä sekä perhe veivät niin paljon aikaa.
Mutta nyt on vauhti päällä, ja Vuorisen haaveena on työstää valmiiksi romaani.
– Viidesosa on jo valmiina. Pitäisi saada aikaiseksi pitkä rupeama jossakin korvessa, jotta voisi yhtäjaksoisesti ja kurinalaisesti kirjoittaa.



