Burleskikiertue poistaa luuloja

04.02.2010 9:05

Anne Lahnajärvi

Burleski auttaa huomaamaan, että sisältä huokuva itseluottamus ja asenne ovat paljon tärkeämpiä kuin rasvaprosentti ja vaan lukemat, Cherrie A. Dorable uskoo.
Burleski auttaa huomaamaan, että sisältä huokuva itseluottamus ja asenne ovat paljon tärkeämpiä kuin rasvaprosentti ja vaan lukemat, Cherrie A. Dorable uskoo.

Helmikuussa Suomea kiertävä burleskikiertue on lajissaan maamme ensimmäinen. Sen tähdet Cherrie A. Dorable eli Ulla Saari ja LouLou D’Vil, oikealta nimeltään Inka Nevala ovat syystäkin innoissaan.

– Mukana ovat Kitten De Ville Los Angelesista ja Suomen näyttävimmät esiintyjät. Halusimme näyttää myös pienemmillä paikkakunnilla ympäri Suomen, mistä burleskissa oikein on kyse ja kysyntää tulikin enemmän kuin osasimme odottaa! Saari ja Nevala hehkuttavat.

Yleisöltä parivaljakko odottaa avointa ja tunnelmaan sopivaa mieltä.

– Paikalle saapuu varmasti kaikenlaista väkeä. Osa tulee katsomaan burleskia, osa ei oikein tiedä mitä ovat tulossa katsomaan sekä niitä jotka luulevat tulevansa katsomaan strippareita, Saari arvelee.

– Aina on hieman jännittävää esiintyä paikkakunnalla, jossa burleskia ei ole ennen nähty. Koskaan ei tiedä millainen vastaanotto on. Uskon, että meidän kokoonpanollamme sulatetaan jäykimmätkin pohjalaiset sielut.

Nevala puolestaan opastaa osallistumaan.

– On ihanaa, kun ihmiset ovat pukeutuneet teeman mukaisesti, ovat iloisella tuulella ja nauttivat esityksistä. Burleskijuhlissa saa taputtaa, vislailla, kannustaa ja pukeutua myös itse näyttävästi, jos niin haluaa.

Sekä Saari että Nevala nauttivat burleskiesiintymisistään suuresti. Molemmille burleski antaa paljon.

– Burleski on kuin lasi hyvää shamppanjaa ystävien kesken. Se on se hetki, jolloin voi nauttia elämästä ja kokea jotain arkea suurempaa. Täydellinen hetki, jossa on aina pala taikuutta mukana, Nevala sanailee.

– Nuoresta, ulkonäköään inhoavasta ja huomiota pelkäävästä tytöstä olen muuttunut parissa vuodessa itsevarmaksi esiintyjäksi, joka on ylpeä itsestään ja muodoistaan, Saari sanoo.

– Ennen vartaloni oli taakka täynnä virheitä. Nyt koen sen parhaimpana lahjana, mitä olen koskaan saanut.

Kiertuepaikat ja aikataulu osoitteessa www.burlesque.fi. Lisätietoja esiintyjistä www.teasequeens.fi.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Kulttuurikumppanit

ITSE TEOSSA – taiteilijat liikkeellä!

PIIRUSTUS – JA MAALAUSTAPAHTUMA TAMPEREEN KESKUSTASSA 28.8. – 9.9.2010 Lue lisää »

Taidekuva t-paitaan tai taidetta vuokralle?

Silitysraudat ja stringit otetaan esiin Galleria Rongan Art for lease -tapahtumassa 19.-24. kesäkuuta, kun galleriassa on esillä seitsemän kuvataitelijan teoksia. • Kristiina Alatalo • Carita Berg • Tina Jokitalo • Kirsi Länsitie • Kanerva Niemelä... Lue lisää »

Jakobin Sirkus yhteistyöhön Särkänniemen Elämyspuiston kanssa

Tamperelainen nykysirkus, Jakobin Sirkus aloittaa yhteistyön Särkänniemen Elämyspuiston kanssa kesäkuun alussa. Lue lisää »


Kysymys

Pitäisikö ilkivaltaisesta töhrinnästä antaa kovemmat rangaistukset?




Kotona & vapaalla

Mihin haluaisit lentää Tampere-Pirkkalasta – Vastaa ja voita

Mitkä Tampere-Pirkkalan lentokohteista ovat sinulle tärkeimpiä? Kumpi vaikuttaa enemmän matkan valintaan: hinta vai aikataulut? Vastaa kyselyyn ja voita! Lue lisää »


Terveys

Keski-iän kriisit ovat pientä murrosiän rinnalla

Nuoruus on suurten mullistusten aikaa. Mieli myllertää ja keho muuttuu silmissä. Helsingin kaupungin koulu- ja opiskeluterveydenhuollossa työskentelevä lääketieteen ja kirurgian tohtori Hannu Penttinen muistuttaa, että muutamien vuosien aikana nuori... Lue lisää »


Ruoka

Etnokokki lähikaupassa: Turkkilainen mantikeitto on todellinen slow food -ruoka

Turkista kahdeksan vuotta sitten Suomeen muuttanut Neziha Andi valmistaa turkkilaista perinneruokaa mantikeittoa. Alunperin mantikeittoa tekivät vaeltavat turkkilaiset ratsumiehet, koska kuivattua mantia oli kätevää keittää leirinuotiolla. Nykyään s... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish