Biennale soi myös lapsille
14.04.2010 15:05
Helinä Kanninen
Tampere Biennalen ohjelmistossa on tapahtumia myös lapsille. Lauantaina Tampereen taidemuseossa vietetään perhepäivää, jolloin Vuoden nuoren taiteilijan Anni Leppälän näyttelyssä on Soivat opastukset kello 13 ja 15.
Musiikista vastaa Rantamäki-kvartetti, joka kantaesittää Lotta Wennäkosken jousikvarteton Metsäkoulu.
Rantamäki-kvartetin Lotta Wennäkoskelta tilaama teos on jatkoa pyrkimyksille tarjota pienille lapsille laadukasta ja erityisesti heille suunnattua klassista musiikkia.
– Halusin kokeilla lapsiin vetoavan tekstin yhdistämistä säveliin, ja mieleeni tuli jo lapsuudesta saakka tuntemani ja miltei ulkoa osaamani Waldschule-kuvakirja. Sen runomuotoinen teksti on saksalaisen Albert Sixtuksen ja suomennos Hannes Korpi-Anttilan käsialaa, Lotta Wennäkoski kertoo.
Kuvakirjan runoissa seuraillaan lintulasten koulunkäyntiä vauhdikkaine oppi- ja välitunteineen sekä rauhallisine koti-iltoineen. Samannimisessä jousikvartetossa muusikot puolestaan lausuvat tekstiä soittamisen lomassa.
Lintusten laulutunnilla heläytetään yhteen ääneen tietysti myös muutama skaala.
Lisäksi kuullaan Asko Hyvärisen säveltämä Shingle Twinkle ja osia Gavin Bryarsinin kappaleesta Die letzten Tage.
Perhepäivän ohjelmassa on myös työpajoja, joiden ohjauksesta vastaa Pikku Kakkosesta tuttu musiikkipedagogi Siina Hirvonen. Työpajaan voi osallistua koko perheen voimin. Opastuksen, esityksen ja työpajan kesto vie yhteensä noin tunnin.



