Tieverkon kurjistumista ei enää edes kierreillä
13.03.2010 8:05
Jari Niemelä
Pirkanmaalle on syntymässä 10 miljoonan euron vaje perustienpidossa. Välttämätön hoidetaan, alempi tieverkko rapistuu hiljalleen.
Pirkanmaan tiestö pystytään tänä vuonna pitämään nipin napin kunnossa. Pikkutiet rapistuvat väistämättä, eikä yhtään uutta tierakennushanketta aloiteta.
– Kyllä tässä nyt niukkuutta jaetaan. Olen huolissani Tampereen kaupunkiseudun liikennejärjestelmän toimivuudesta. Nykyrahoituksella meidän on hyvin vaikea tehdä oma osamme sen kehittämisessä, harmittelee Liikenne ja infrastruktuuri -vastuualueen johtaja Juha Sammallahti Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Perustienpitoon on tänä vuonna Pirkanmaalla käytettävissä 37 miljoonaa euroa. Siitä noin 90 prosenttia uppoaa välttämättömiin hoito- ja ylläpitotoimiin, kuten talvihoitoon, päällystettyjen teiden kunnostamisen, liikenneympäristön hoitoon ja siltojen korjauksiin.
– Rahoitus ei riitä tänä vuonna uusien investointien toteuttamiseen. Hoidolta ja ylläpidolta liikenevä osuus käytetään pieniin liikenneturvallisuutta parantaviin toimiin, kuten koulujen kohtien järjestelyihin sekä pääteiden valaistuksiin ja kaiteisiin. Nykyisellä rahoitustasolla vähäliikenteisimmän tiestön eli alemman tieverkon kunto heikkenee.
– Tarvitsisimme Pirkanmaalle 10 miljoonaa euroa lisää perustienpitoon, jotta teiden nykykunto voitaisiin varmistaa lähivuosina.
Tampere maksaa ensin Rantaväylän
Perustienpidon ohella ELY-keskuksessa – johon siis entinen Tiehallinto sulautettiin vuoden alusta – riittää suunnitelmia. Hallituksen liikennepoliittiseen selontekoon sisältyi Rantaväylän parantaminen tunneleineen. Hanke on suunniteltu toteutettavaksi aikaistamislainalla, jonka Tampereen kaupunki ottaa ja jonka valtio maksaa myöhemmin takaisin.
– Rantaväylän YVA-selvitys valmistuu ensi kesänä. Sitten katsotaan, miten suunnittelua jatketaan, sanoo Sammallahti.
Rantaväylä-hanke elää siis omaa elämäänsä irrallaan perustienpidosta. Samaa toivotaan kolmostien parantamiseksi Tampereen ja Vaasan välillä, joka on jo tavallaan ”oven raossa” eli selonteon alustavalla listalla. Hanke voisi käynnistyä 2014-15.
– Ysitien rakentaminen nelikaistaiseksi Tampereen ja Oriveden välillä olisi hyvä saada selontekoon. Yleissuunnitelma siitä valmistuu parin viikon päästä.
Teemahankkeita toivotaan
Valtiolla on viime vuosina ollut liikenteen suhteen myös niin sanottuja teemahankkeita, jotka on toteutettu eduskunnan erillisillä päätöksillä. Kahta teemahankkeeksi soveltuvaa suunnitelmaa hiotaan edelleen ELY-keskuksessa. Rahoitusta niihin ei siis vielä ole, mutta kuten Sammallahti toteaa, ”suunnitelmia pitää olla”
Toinen on TAYSin risteyksen uusi liittymä ja toinen Paasikiventien bussikaistojen rakentaminen Sepänkadun ja Nokian moottoritien liittymän välille.
Päällysteitä urapaikataan tänä vuonna muun muassa Paasikiventiellä, läntisellä ohitustiellä Rajasalmen molemmin puolin, Helsingin moottoritiellä Lempäälässä, ysitiellä ja Lahdentiellä Alasjärven liittymästä lukien.


