Lauantai 13 Maaliskuu 2010
Erno
Tampereen koulujen kouluterveydenhoitajilla ja koululääkäreillä on asiaa. He kertovat tällä palstalla tärkeistä ja ajankohtaista asioista, joihin ovat törmänneet koulumaailmassa.
Oletko itse kiinnittänyt huomiota samoihin asioihin kuin kouluterveydenhoitajat ja -lääkärit? Mikä huolestuttaa sinua? Osallistu keskusteluun.
Hyvän itsetunnon omaava lapsi ja nuori ei ole pelkästään reipas ja johtajatyyppi, vaan hän voi olla myös ujo ja hiljainen. Lapsen ja nuoren on tärkeintä olla oma itsensä. Lue lisää »
Alipaino, ylipaino, tavoitteena tasapaino
Onko koululainen kasvanut sopivasti? Vastauksen kertovat kasvukäyrät, joihin terveydenhoitaja kirjaa oppilaan mittaustulokset. Käyrältä näkyy pituuskasvun eteneminen suhteessa ikään ja painon suhd... Lue lisää »
Kuokkavieras on taas kiharoissa
Täi tulee kutsumatta, kun on tullakseen, koska täi on tartuntatauti. Täitartunnan voi saada kuka tahansa sekä silkkitukka että rasvaletti. Lue lisää »
Jääkylmä huurteinen olut, aurinkoiselta kesäterassilta kuuluva hersyvä kaveriporukan nauru, pullollinen täyteläistä punaviiniä pimenevänä elokuun iltana palan painikkeeksi – siinä mielikuvia kesä... Lue lisää »
Aurinkoinen kesä alkaa olla lopuillaan ja tuhannet koulukkaat suuntaavat askeleensa opinahjojaan kohti. Ajatuksissa pyörivät kavereiden tapaaminen ja ensimmäisten koulupäivien kutkuttava jännitys.... Lue lisää »
Seuraava » 1 2
Olette aktiivinen paikallinen yhdistys tai seura ja haluatte toimintanne ja tapahtumanne laajan yleisön tietoon. Teiltä löytyy innokkaita kirjoittajia ja valokuvaajia. Haluatte nostaa esille kotipaikkanne tärkeitä asioita, ilmiöitä ja ihmisiä. Jos tunnistatte itsenne, ottakaa yhteyttä ja kertokaa halukkuudestanne lähteä mukaan paikallissivuston kumppaniksi. Kumppanuuden kautta teillä on mahdollisuus saada toiminnallenne lisää näkyvyyttä aivan ilmaiseksi.
Ota yhteyttä,
niin kerromme lisää:
tre.toimitus(a)lehtiyhtyma.fi